Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
To dziś – Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej. Dzięki Profilowi Zaufanemu urzędowe sprawy możesz załatwiać nawet w nocy i w weekendy. Z domu lub wakacji. Dzisiejsze święto jest świetną okazją, by go założyć. Działaj!
Ponad milion (1 015 423) Polaków założyło sobie Profil Zaufany (PZ) tylko przez pierwsze cztery miesiące tego roku – od stycznia do kwietnia. W sumie korzysta już z niego ponad 3,5 miliona osób. Nie ma Cię w tym gronie? Dołącz.
Dlaczego Profil? Dlaczego Zaufany?
Profil zaufany to Twoja cyfrowa tożsamość. Twoje cyfrowe „ja”. – Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie i – co bardzo przydatne – np. podpisywać pisma wysyłane do urzędów – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To zbiór informacji o użytkowniku, który umożliwia potwierdzanie tożsamości online. Dane, które zawiera są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Każdy z nas może mieć tylko jeden potwierdzony Profil Zaufany. Jest on bowiem przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Dzięki Profilowi Zaufanemu nie tylko wyślesz i podpiszesz pismo do urzędu, ale to właśnie on daje Ci także możliwość skorzystania z e-usług administracji publicznej. A tych jest coraz więcej.
Do usług!
Zgłoszenie narodzin dziecka, złożenie wniosku o dowód osobisty, meldunek – czy wiesz, że możesz to załatwić online? A to nie wszystko!
Dzięki Profilowi Zaufanemu:
- zalogujesz się do swojego Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziesz historię swojego leczenia,
- sprawdzisz ile masz punktów karnych,
- sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu),
- wystąpisz o odpis aktu stanu cywilnego,
- zarejestrujesz działalność gospodarczą,
- zgłosisz utratę dowodu osobistego
- wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
… i wiele innych spraw.
Popularność rośnie
Profil Zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. – korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób, z czego w większości byli to urzędnicy. Z roku na rok coraz więcej Polaków przekonywało się, że warto go założyć. Do końca 2017 r. – zrobiło to ponad 1,3 miliona osób. Co pokazuje, że coraz chętniej korzystamy z możliwości załatwiania spraw online. Dzisiaj korzysta z niego dokładnie 3 559 187 Polaków.
– Przyrost liczby użytkowników Profilu Zaufanego to najlepszy dowód na to, że e-administracja działa coraz lepiej. Stale pracujemy nad tym, by przybywało spraw, które dzięki niemu możemy załatwić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Profil zaufany to m.in. jedyny sposób, by zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Wspólnie z ministrem zdrowia mamy ambitny plan, by jeszcze w tym roku znacznie zwiększyć liczbę użytkowników PZ – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Bądź e-aktywnym obywatelem
Założenie Profilu Zaufanego jest bezpłatne i bardzo proste. Masz do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Druga – założenie PZ online, a później – w ciągu 14 dni – wizyta w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.
Wszystkie szczegóły i niezbędne informacje znajdziesz na www.pz.gov.pl
Jeśli masz już Profil Zaufany, pamiętaj – jest ważny 3 lata. Nie zapomnij o przedłużeniu jego ważności.
O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.05.2019, 18:02 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |