Newsletter

MC: Bądź e-aktywnym obywatelem. Załóż Profil Zaufany! (komunikat)

07.05.2019, 18:02aktualizacja: 07.05.2019, 18:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

To dziś – Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej. Dzięki Profilowi Zaufanemu urzędowe sprawy możesz załatwiać nawet w nocy i w weekendy. Z domu lub wakacji. Dzisiejsze święto jest świetną okazją, by go założyć. Działaj!

Ponad milion (1 015 423) Polaków założyło sobie Profil Zaufany (PZ) tylko przez pierwsze cztery miesiące tego roku – od stycznia do kwietnia. W sumie korzysta już z niego ponad 3,5 miliona osób. Nie ma Cię w tym gronie? Dołącz.

Dlaczego Profil? Dlaczego Zaufany?

Profil zaufany to Twoja cyfrowa tożsamość. Twoje cyfrowe „ja”. – Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie i – co bardzo przydatne – np. podpisywać pisma wysyłane do urzędów – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To zbiór informacji o użytkowniku, który umożliwia potwierdzanie tożsamości online. Dane, które zawiera są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Każdy z nas może mieć tylko jeden potwierdzony Profil Zaufany. Jest on bowiem przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Dzięki Profilowi Zaufanemu nie tylko wyślesz i podpiszesz pismo do urzędu, ale to właśnie on daje Ci także możliwość skorzystania z e-usług administracji publicznej. A tych jest coraz więcej.

Do usług!

Zgłoszenie narodzin dziecka, złożenie wniosku o dowód osobisty, meldunek – czy wiesz, że możesz to załatwić online? A to nie wszystko!

Dzięki Profilowi Zaufanemu:

- zalogujesz się do swojego Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziesz historię swojego leczenia,

- sprawdzisz ile masz punktów karnych,

- sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu),

- wystąpisz o odpis aktu stanu cywilnego,

- zarejestrujesz działalność gospodarczą,

- zgłosisz utratę dowodu osobistego

- wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

… i wiele innych spraw.

Popularność rośnie

Profil Zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. – korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób, z czego w większości byli to urzędnicy. Z roku na rok coraz więcej Polaków przekonywało się, że warto go założyć. Do końca 2017 r. – zrobiło to ponad 1,3 miliona osób. Co pokazuje, że coraz chętniej korzystamy z możliwości załatwiania spraw online. Dzisiaj korzysta z niego dokładnie 3 559 187 Polaków.

– Przyrost liczby użytkowników Profilu Zaufanego to najlepszy dowód na to, że e-administracja działa coraz lepiej. Stale pracujemy nad tym, by przybywało spraw, które dzięki niemu możemy załatwić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Profil zaufany to m.in. jedyny sposób, by zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Wspólnie z ministrem zdrowia mamy ambitny plan, by jeszcze w tym roku znacznie zwiększyć liczbę użytkowników PZ – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Bądź e-aktywnym obywatelem

Założenie Profilu Zaufanego jest bezpłatne i bardzo proste. Masz do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Druga – założenie PZ online, a później – w ciągu 14 dni – wizyta w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.

Wszystkie szczegóły i niezbędne informacje znajdziesz na www.pz.gov.pl

Jeśli masz już Profil Zaufany, pamiętaj – jest ważny 3 lata. Nie zapomnij o przedłużeniu jego ważności.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.05.2019, 18:02
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii