Newsletter

MSZ: Wizyta ministra spraw zagranicznych Kazachstanu (komunikat)

07.05.2019, 23:40aktualizacja: 07.05.2019, 23:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w regionie Azji Centralnej" – podkreślił szef polskiej dyplomacji po rozmowach ze swoim kazachstańskim odpowiednikiem Bejbutem Atamkułowem.

"Dzisiejsza robocza wizyta ministra spraw zagranicznych Republiki Kazachstanu w Warszawie potwierdziła bardzo dobry stan stosunków polsko-kazachstańskich" – ocenił minister Jacek Czaputowicz. Ministrowie wyrazili zadowolenie, że w ostatnich latach nastąpiła intensyfikacja kontaktów dwustronnych na najwyższych szczeblach, która w sposób wymierny przekłada się m.in. na wzrost wymiany handlowej. W sferze gospodarczej, w szczególności w sektorach wydobywczym i transportowym, Polska i Kazachstan dostrzegają duży potencjał, który obie strony zamierzają jak najlepiej wykorzystać.

"Cieszymy się z dobrej opinii, jaką ma w Kazachstanie polska firma Polpharma i chcielibyśmy, aby kolejne przedsiębiorstwa rozwijały się w tym państwie" – powiedział minister Czaputowicz. Jako perspektywiczne kierunki współpracy gospodarczej ministrowie wskazali również rolnictwo i przemysł rolny oraz logistykę. Podkreślili w tym kontekście znaczenie portu w Gdańsku oraz uruchomienie w 2017 r. bezpośredniego połączenia lotniczego między stolicami obu krajów. "Zarówno Polska, jak i Kazachstan leżą na szlaku między Chinami a Europą. Obu państwom zależy na tym, żeby czerpać korzyści gospodarcze z tego położenia" – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Oprócz kwestii dwustronnych, ministrowie poruszyli również zagadnienia dotyczące polityki międzynarodowej, w tym wzmocnienia współpracy w regionie Azji Centralnej. "Kazachstan jest najważniejszym partnerem Unii Europejskiej spośród państw Azji Centralnej. Jako pierwszy kraj regionu zawarł z UE umowę o wzmocnionym partnerstwie i współpracy" – przypomniał szef polskiego MSZ. Dodał, że Polska wraz z Łotwą były państwami-koordynatorami Europejskiej Inicjatywy dla Azji Centralnej realizowanej w ramach dotychczasowej strategii UE dla tego regionu, a obecnie nasz kraj aktywnie uczestniczy w pracach nad nową Strategią UE wobec Azji Centralnej i będzie się włączać w jej realizację. Ponadto minister Czaputowicz wskazał, że Polska jest jednym z tych państw, które aktywnie wspierają otwarcie UE na wschód, w tym także na Azję Centralną. "Na pewno Kazachstan może widzieć w Polsce zwolennika ściślejszej współpracy Unii Europejskiej z Azją Centralną" – wskazał minister.

Jednym z tematów spotkania były również zagadnienia dotyczące międzynarodowego bezpieczeństwa. "Polska i Kazachstan jako aktywni członkowie wspólnoty międzynarodowej odgrywają istotną rolę w swoich regionach. Oba państwa w ubiegłym roku w tym samym czasie były niestałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ" – ocenił minister Czaputowicz. Podkreślił także zaangażowanie Kazachstanu na rzecz nieproliferacji broni masowego rażenia. "Z uwagą odnotowujemy też kazachskie inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa w regionie, m.in. wieloletnie zaangażowanie Kazachstanu zmierzające do zwiększenia stabilności regionu Morza Kaspijskiego" – zauważył minister.

Szefowie obu dyplomacji odnieśli się również do sytuacji ponad trzydziestotysięcznej Polonii mieszkającej w Kazachstanie. Wiele osób polskiego pochodzenia piastuje w Kazachstanie wysokie funkcje państwowe, przyczyniając się do zacieśniania wzajemnych relacji. "To jest podstawa budowania silnych emocjonalnych i kulturalnych stosunków między naszymi krajami" – ocenił szef polskiego MSZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.05.2019, 23:40
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ