Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MPiT informuje:
W 2018 r. osiągnęliśmy wyjątkowo dobry wynik pod względem wydatków przedsiębiorstw na inwestycje. Po słabszych latach 2016-2017, w ubiegłym roku wydatki inwestycyjne średnich i dużych firm (takich, które zatrudniają powyżej 49 osób) opiewały na 142 mld zł, czyli najwięcej w historii. Tempo wzrostu inwestycji tej grupy wyniosło w zeszłym roku 12,2% r/r. To blisko cztery razy więcej niż w 2017 r., gdy wzrost ten sięgnął 3,4%. Średnie i duże podmioty odpowiadają za ok. 70% nakładów inwestycyjnych całego sektora przedsiębiorstw, a także za blisko 40% ogółu nakładów na inwestycje w całej polskiej gospodarce.
Zrewidowane dane GUS o dynamice PKB oraz jego składowych w latach 2017-2018 potwierdzają rosnący potencjał inwestycyjny polskiej gospodarki. Po 4-proc. wzroście w 2017 r., w ubiegłym roku tempo przyrostu inwestycji przyspieszyło do 8,7% r/r. Przyczyniły się do tego głównie właśnie dynamicznie rosnące wydatki sektora przedsiębiorstw, a także samorządów.
W ujęciu sektorowym w dalszym ciągu głównym motorem wzrostu wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw jest branża transportowa, której nakłady w tym obszarze w 2018 r. wzrosły o ponad 30% r/r (w cenach bieżących). Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem i logistyką korzystają z coraz większego napływu środków unijnych, nadrabiając jednocześnie zaległości z roku 2016. Wyraźniej rosną też inwestycje przedsiębiorstw specjalizujących się w przetwórstwie przemysłowym. Generują one blisko 40% ogółu nakładów w badanej grupie podmiotów. W 2018 r. przedsiębiorstwa te wykazały się nominalnym wzrostem inwestycji na poziomie 6,7% (5,2% w 2017 r. oraz 4,4% w 2016 r. r/r).
Z obecnej perspektywy można pokusić się o stwierdzenie, że mocny w inwestycjach IV kwartał ubiegłego roku (+6,5% r/r) dla całego sektora przemysłowego był zapowiedzią wyższej od oczekiwań dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu w I kw. 2019 r.
Mamy szereg przesłanek, które sugerują utrzymanie w 2019 r. popytu inwestycyjnego na poziomie co najmniej tak dobrym, jak w 2018 r. Za takim scenariuszem przemawiają: bardzo dobre wyniki gospodarcze notowane w I kw. br., oczekiwany dalszy napływ środków unijnych oraz utrzymująca się na relatywnie wysokim poziomie konsumpcja krajowa, którą w drugiej połowie roku wesprze dodatkowy bodziec fiskalny w postaci 500 plus na pierwsze dziecko. Impulsem dla wzrostu inwestycji będzie ponadto utrzymujący się na historycznych maksimach stopień wykorzystania mocy produkcyjnych przy wysokiej dynamice nowych zamówień w przemyśle. W naszej ocenie w 2019 r. głównym motorem napędowym inwestycji w polskiej gospodarce w dalszym ciągu będzie sektor przedsiębiorstw.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ emi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.05.2019, 12:45 |
Źródło informacji | MPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu