Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MZ informuje:
8 maja 2019 roku liczba wystawionych e-recept przekroczyła milion. To kolejny krok w informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wynik dobrej współpracy z lekarzami i farmaceutami w całym kraju. Milionowa recepta elektroniczna została wystawiona wczoraj w Gdańsku.
"E-recepta to rozwiązanie dla każdego, które jest dostosowane do potrzeb pacjentów w każdym wieku. Najstarszy lekarz wystawiający e-recepty ma 82 lata, a najmłodszy 26. Podobnie wygląda to z perspektywy pacjenta. Najstarszy pacjent, który zrealizował e-receptę, ma 99 lat, a najmłodszy, któremu została wystawiona recepta elektroniczna, urodził się w tym roku" – mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Receptę w postaci elektronicznej można zrealizować w każdej aptece w Polsce od 1 stycznia 2019 roku. Dziś wystawia je prawie 3 tysiące lekarzy, którzy pracują w ponad 500 placówkach leczniczych. Liczba e-recept systematycznie rośnie – każdego dnia do platformy e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty, które oferują swoim pacjentom możliwość korzystania z tej usługi, dzięki czemu liczba recept wystawionych w miesiącu wzrosła od stycznia do kwietnia ponad czterokrotnie.
Podstawowe korzyści z e-recepty to nie tylko wygoda i czytelność wystawionego dokumentu, ale także możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji. Pełną funkcjonalność e-recepta daje posiadaczom Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które jest dostępne dla każdego Polaka pod adresem https://pacjent.gov.pl. Dzięki IKP zyskujemy dostęp do historii wszystkich wystawionych e-recept oraz wielu innych funkcji, takich jak ankieta pozwalająca na znalezienie programów profilaktycznych dostosowanych do potrzeb zdrowotnych pacjenta. Informacje z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) można udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi. Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ emi/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.05.2019, 15:43 |
Źródło informacji | MZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |