Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prawdziwe koszty niskich cen
Większość konsumentów reaguje entuzjastycznie na dźwięk słów „promocja” czy „przecena”. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, kto płaci prawdziwą cenę za produkty, po które codziennie sięgamy. W przypadku kakao, kawy, herbaty, bananów czy bawełny koszty ponoszą marginalizowani drobni rolnicy i pracownicy plantacji w krajach globalnego południa. Mimo że dostarczają na światowy rynek jedne z najcenniejszych surowców, często nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin.
Oprócz nieustannej presji cenowej i problemów z dostępem do rynków zbytu drobni producenci żywności zmagają się również z negatywnymi skutkami zmian klimatu, mimo że sami przyczyniają się do ich powstawania jedynie w bardzo niewielkim stopniu. Epidemie chorób roślin, erozja gleby i postępujące pustynnienie, katastrofy naturalne – producenci rolni z globalnego południa zdają się być osamotnieni w tej nierównej walce.
Ruch Sprawiedliwego Handlu powstał po to, by umożliwić mieszkańcom wsi globalnego południa godne życie z pracy własnych rąk. Wybierając produkty z certyfikatami Sprawiedliwego Handlu, takimi jak Fairtrade, konsumenci wspierają marginalizowanych rolników i pracowników najemnych, i wysyłają jasny sygnał, że zależy im nie tylko na jakości i cenie, ale również etycznym pochodzeniu produktów.
Warto być fair – dla ludzi, dla planety
Obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu to doskonała okazja, by lepiej poznać Sprawiedliwy Handel i promować tę ideę w swoim otoczeniu. Hasło „Fairtrade. Dla ludzi, dla planety” podjęło do tej pory kilkadziesiąt szkół i organizacji pozarządowych. W obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu co roku angażuje się również Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, który od kilku lat aktywnie promuje ideę Sprawiedliwego Handlu. Plakaty z hasłem „Fairtrade. Dla ludzi, dla planety” zawisną również w przestrzeniach miejskich Poznania, Jeleniej Góry, Oborników Śląskich i Gdańska. Do akcji włączyły się również sklepy posiadające w swojej ofercie produkty Fairtrade.
„Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu to świetna okazja, aby zastanowić się, w jaki sposób nasze zakupy wpływają na świat, w którym żyjemy. Każda złotówka, którą wydajemy dzisiaj, to inwestycja w świat, w jakim będziemy żyć jutro. Każdy z nas podczas codziennych zakupów może współtworzyć rzeczywistość, w której człowiek i dobro planety są ważniejsze od zysku” – zachęca Krzysztof Rączkowiak z Fairtrade Polska.
KONTAKT:
Krzysztof Rączkowiak
tel. +48 661 193 173
e-mail: krzysztof.raczkowiak@fairtrade.org.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.05.2019, 15:25 |
Źródło informacji | Fairtrade Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu