Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Konferencja „Stulecie powstania Oddziału II Sztabu Generalnego – 100 lat polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego” (komunikat)

09.05.2019, 12:31aktualizacja: 09.05.2019, 12:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

W czwartek, 9 maja w godz. 10:00-13:00 w Akademii Sztuki Wojennej odbywa się konferencja „Stulecie powstania Oddziału II Sztabu Generalnego – 100 lat polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego”. Poza Akademią, jej organizatorami są także Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Wojskowe Biuro Historyczne.

Jej celem jest upamiętnienie Rozkazu nr 139 Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego, który z dniem 11 maja przekształcał Oddział VI Sztabu Generalnego w Oddział II. Pod tą nazwą wywiad i kontrwywiad II Rzeczypospolitej święciły swoje największe sukcesy, a popularne określenie „Dwójka” stało się zwyczajową nazwą wojskowych służb specjalnych.

Wydarzenie wpisuje się także w ciąg obchodów wydarzeń związanych ze stuleciem niepodległości Polski, począwszy od jej odzyskania 11 listopada 1918 roku, aż po zwycięstwo w bitwie warszawskiej w roku 1920, do którego Oddział II walnie się przyczynił. W trudnych realiach politycznych okresu międzywojennego, był on w istocie pierwszą wysuniętą rubieżą obrony Rzeczypospolitej przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Nie do przecenienia jest jego rola w zwycięstwie nad bolszewikami, ujawnieniu współpracy niemiecko-sowieckiej po podpisaniu Traktatu w Rapallo, a także ochrona sił zbrojnych przed służbami wywiadu państw ościennych. Wreszcie, polski wywiad miał także znaczący wkład w zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem złamania niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”, zdobycia planów Wału Atlantyckiego, przygotowania Operacji „Torch” w Afryce, przeprowadzenia operacji dezinformacyjnej dotyczącej faktycznego miejsca lądowania Aliantów w Normandii, czy zdobycia fragmentów pocisku V-2.

Profil ideowy oficerów Oddziału II, osadzony w tradycji walki o niepodległość, a także niekwestionowane osiągnięcia profesjonalne mogą być wzorem również dla współczesnych żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników wojskowych służb specjalnych. Stąd też, na wniosek Służby Wywiadu Wojskowego, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ustanowił dzień 11 maja świętem SWW.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ krap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2019, 12:31
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ