Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
W czwartek, 9 maja w godz. 10:00-13:00 w Akademii Sztuki Wojennej odbywa się konferencja „Stulecie powstania Oddziału II Sztabu Generalnego – 100 lat polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego”. Poza Akademią, jej organizatorami są także Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Wojskowe Biuro Historyczne.
Jej celem jest upamiętnienie Rozkazu nr 139 Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego, który z dniem 11 maja przekształcał Oddział VI Sztabu Generalnego w Oddział II. Pod tą nazwą wywiad i kontrwywiad II Rzeczypospolitej święciły swoje największe sukcesy, a popularne określenie „Dwójka” stało się zwyczajową nazwą wojskowych służb specjalnych.
Wydarzenie wpisuje się także w ciąg obchodów wydarzeń związanych ze stuleciem niepodległości Polski, począwszy od jej odzyskania 11 listopada 1918 roku, aż po zwycięstwo w bitwie warszawskiej w roku 1920, do którego Oddział II walnie się przyczynił. W trudnych realiach politycznych okresu międzywojennego, był on w istocie pierwszą wysuniętą rubieżą obrony Rzeczypospolitej przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Nie do przecenienia jest jego rola w zwycięstwie nad bolszewikami, ujawnieniu współpracy niemiecko-sowieckiej po podpisaniu Traktatu w Rapallo, a także ochrona sił zbrojnych przed służbami wywiadu państw ościennych. Wreszcie, polski wywiad miał także znaczący wkład w zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem złamania niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”, zdobycia planów Wału Atlantyckiego, przygotowania Operacji „Torch” w Afryce, przeprowadzenia operacji dezinformacyjnej dotyczącej faktycznego miejsca lądowania Aliantów w Normandii, czy zdobycia fragmentów pocisku V-2.
Profil ideowy oficerów Oddziału II, osadzony w tradycji walki o niepodległość, a także niekwestionowane osiągnięcia profesjonalne mogą być wzorem również dla współczesnych żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników wojskowych służb specjalnych. Stąd też, na wniosek Służby Wywiadu Wojskowego, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ustanowił dzień 11 maja świętem SWW.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ krap/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.05.2019, 12:31 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |