Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes JSW Daniel Ozon przedstawił informację na temat śladu węglowego grupy, zapowiadając, iż – w odpowiedzi na oczekiwania akcjonariuszy i wielu kontrahentów – spółka będzie systematycznie raportować wielkość śladu węglowego i działać na rzecz jego ograniczenia.
Na ślad węglowy składa się całkowita ilość emitowanych w wyniku działalności grupy gazów cieplarnianych. W przypadku JSW kluczowa jest wielkość emisji metanu – gazu towarzyszącego złożom węgla, którego potencjał cieplarniany jest 28-większy niż dwutlenku węgla – emisja tony metanu odpowiada w przeliczeniu emisji 28 ton CO2.
Jak podała w piątek spółka, ponad 86 proc. jej śladu węglowego powstaje w wyniku działalności samej JSW, zaś za ok. 12,5 proc. odpowiada skupiająca koksownie spółka JSW Koks.
JSW jest największym emitentem metanu w Polsce; część pozyskiwanego gazu jest wykorzystywana energetycznie. Spółka chce zwiększyć to wykorzystanie instalując w kopalniach kolejne silniki zasilane metanem – do 2022 r. ma pojawić się kolejne 48 megawatów mocy opartych na metanie, w postaci 2-4-megawatowych silników w poszczególnych zakładach JSW. Produkcja energii elektrycznej z metanu ma wzrosnąć w grupie z ok. 90 tys. megawatogodzin w roku 2017 do ok. 490 tys. megawatogodzin w roku 2022.
Prezes Ozon przypomniał, że w perspektywie kilku lat grupa JSW ma stać się samowystarczalna energetycznie, zaś ślad węglowy do 2025 roku powinien zmniejszyć się o ok. 1,5-2 mln ton. (PAP)
mab/ skr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.05.2019, 19:36 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |