Newsletter

MPiT: Impact 2019 – bieg po innowacyjność trwa (komunikat)

21.05.2019, 19:36aktualizacja: 21.05.2019, 19:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

Trwa czwarta edycja Kongresu Impact. W Krakowie przedstawiciele świata biznesu, polityki, administracji i nauki, a także infulencerzy społeczni, rozmawiają o bieżących wyzwaniach w kreowaniu nowoczesnej gospodarki. Dyskusje dotyczą m.in. takich tematów jak sztuczna inteligencja, nowe technologie, cyfryzacja, innowacje. W wydarzeniu udział bierze minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Podczas pierwszego dnia krakowskiej konferencji mowa była m.in. o perspektywach zastosowania na szeroką skalę sztucznej inteligencji, wzmocnieniu konkurencyjności UE np. poprzez rozwój przemysłu bateryjnego oraz o konieczności zmiany modelu energetycznego w oparciu o nowe technologie.

Czwarta edycja Impact to czas, w którym można przyjrzeć się efektom polityki proinnowacyjnej prowadzonej w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wiele pomysłów i inicjatyw wspierających innowacyjność, nad którymi toczyła się debata podczas pierwszej edycji Impact zostało już zrealizowanych. Przez ten czas Polska zyskała funkcjonalny ekosystem innowacyjności. Opowie jutro o nich minister Jadwiga Emilewicz wspólnie z prezesem PFR Pawłem Borysem. Bieg czwartej rewolucji przemysłowej jednak nie zwalnia i wymaga czujności, aktualizacji, przewidywania, a nawet więcej – wyprzedzania globalnych trendów gospodarczych.

Do takich wyzwań należy zastosowanie sztucznej inteligencji. "Rozwój sztucznej inteligencji możemy postrzegać w kategoriach szansy, ale musimy pamiętać o jej mądrym wykorzystaniu. To wymaga wypracowania racjonalnych uregulowań prawnych, które będą zarówno stać na straży bezpieczeństwa stosowania nowych technologii, a z drugiej strony nie będą blokować ich rozwoju" - mówiła minister Emilewicz w trakcie debaty pod wymownym tytułem "Dlaczego przywódcy nie powinni mieć ślepej wiary w sztuczną inteligencję".

Podkreśliła, że jesteśmy teraz w takim punkcie rozwoju technologicznego, który wymusza na nas jednoznaczne określenie naszego stosunku wobec maszyn. "To, że maszyny będą się unowocześniać i przez to przenikać do każdego zakamarka naszego życia, jest faktem. Dlatego to, co możemy zrobić jako ludzkość, to wykorzystać nasze kompetencje humanistyczne pozwalające myśleć nam w sposób abstrakcyjny i tym samym przygotować się do wykorzystania AI w rozwoju państwa" – dodała.

Z kolei jeszcze innemu aspektowi myślenia o ekonomicznym rozwoju państwa i konkurencyjności europejskiej gospodarki zostało poświęcone spotkanie na temat Europejskiej Inicjatywy Bateryjnej (European Battery Alliance/EBA). To przedsięwzięcie, którego celem jest połączenie wysiłków krajów UE na rzecz budowy silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii.

"Intensywny rozwój elektromobilności na świecie wymaga nowych zdolności produkcyjnych w Europie. Musimy obniżyć koszty produkcji. Zbudować innowacyjny, zrównoważony i konkurencyjny przemysł produkcji baterii elektrycznych. To cel European Battery Alliance" – podkreśliła Jadwiga Emilewicz. Poinformowała, że Polska aktywnie włączyła się w tą inicjatywę, a Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podejmuje działania mobilizujące i konsolidujące polskie firmy mające potencjał w tym zakresie.

"Stawiamy na produkcję ogniw do baterii w Polsce. Dlatego tak mocno angażujemy się w EBA. W Polsce mamy wszystko, aby odnieść w tej branży sukces. Mamy wykwalifikowanych naukowców prowadzących działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie chemicznego magazynowania energii dla pojazdów. Od roku działa międzynarodowe konsorcjum naukowe PolStorEnPolska, które ma na celu opracowanie nowego typu ogniwa do baterii samochodowych. Polskie firmy natomiast dysponują większością niezbędnych do produkcji baterii surowców rzadkich" – zaznaczyła minister Emilewicz.

Sukcesja firm natomiast była tematem spotkania minister Emilewicz oraz wiceministra Niedużaka z przedstawicielami polskiego biznesu. Ministrowie podkreślali, że przekazywanie przedsiębiorstw między pokoleniami jest ważne dla utrzymania silnych marek, które budują naszą gospodarkę. Przybliżyli założenia przygotowanej przez MPIT ustawy, którą w zeszłym tygodniu przyjął rząd.

Minister Emilewicz spotkała się dziś też z Jen Gennai z Google, aby porozmawiać o znaczeniu etyki w rozwoju sztucznej inteligencji.

Jutro kolejny dzień debat na Impact 19, w tym podsumowanie programu Start in Poland – największego w Europie Środkowo-Wschodniej programu rozwojowego dla innowacyjnych firm. Więcej informacji – https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/minister-jadwiga-emilewicz-na-impact19

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.05.2019, 19:36
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii