Newsletter

Rozpoczyna się Biennale Warszawa nowy interdyscyplinarny festiwal

22.05.2019, 11:36aktualizacja: 22.05.2019, 11:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biennale Warszawa (1)
Biennale Warszawa (1)
W dniach 24.05–30.06.2019 odbędzie się pierwsza edycja Biennale Warszawa – interdyscyplinarnego wydarzenia poświęconego projektowaniu przyszłości, poszerzaniu granic wyobraźni społeczno-politycznej i testowaniu pozytywnych alternatyw dla obecnych rozwiązań. Biennale Warszawa to 56 wydarzeń, ponad 100 pokazów w 16 miejscach Warszawy. Bilety oraz program dostępne są na stronach biennalewarszawa.pl oraz GoOut.net.

Podczas 39 dni wydarzeń Biennale chcemy wspólnie zastanawiać się w jakim świecie chcemy żyć, jakie relacje tworzyć, jak podejmować decyzje i pozytywnie odpowiadać na najważniejsze wyzwania teraźniejszości i przyszłości.

Lista współtwórców programu „Zorganizujmy swoją przyszłość!” jest długa. Znajduje się na niej ponad 400 nazwisk. Wśród nich badacze i badaczki, intelektualistki i intelektualiści, teatralni twórcy i twórczynie, artystki i artyści wizualni, kompozytorzy i muzycy, kuratorki i kuratorzy projektów performatywnych i wizualnych, reprezentanci i reprezentantki polskich i zagranicznych środowisk aktywistycznych, mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, dzieci i młodzież, cudzoziemcy i cudzoziemki pracujący i żyjący w Warszawie.

W maju i czerwcu tego roku wszystkie te osoby, zaproszone przez kuratorki i kuratorów do wspólnego przygotowania programu Biennale, zorganizują i wezmą udział w 56 wydarzeniach, spośród których aż 41 powstało specjalnie pod kątem Biennale Warszawa. Program BW2019 został podzielony na cztery bloki: demokracja bezpośrednia, demokratyczna edukacja, transnarodowa metropolia, transnarodowa solidarność. Składają się na nie spektakle, koncerty, wystawy, wykłady, konferencje, warsztaty, wycieczki, projekcje, ale także kongresy, konwencje i debaty. 108 pokazów, 16 lokalizacji.

Miejscem prezentacji są zarówno przestrzeń Biennale Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 34/50, jak i sceny i sale partnerskich instytucji kultury: Nowego Teatru, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Warszawskiej Pragi. Działania BW2019 odbędą się także w mniej oczywistych, z punktu widzenia odbiorców kultury, miejscach Warszawy: w nieczynnej części szkoły na Skaryszewskiej, na bazarze na Namysłowskiej, na ulicy Kijowskiej, na trasie z Muranowa do Śródmieścia, na Placu Zamkowym i Trasie W–Z, na Placu Konstytucji.

Przez ponad rok wspólnie zastanawialiśmy się jak powinna wyglądać nasza przyszłość, w jaki sposób może zostać zorganizowana, jakie formy instytucjonalne byłyby najbardziej odpowiednie, byśmy mogli wyjść poza apokaliptyczne wizje przyszłości, które zdominowały nasze życie polityczne, społeczne i kulturalne. W trakcie tegorocznej edycji Biennale stawiamy kolejny krok, zaczynamy – poprzez działania artystyczne – kolektywnie tworzyć alternatywne organizacje i instytucje, które będą w stanie zaproponować inną wizję przyszłości, opartą na takich wartościach jak demokracja, postęp, solidarność. Do listy osób współtworzących program oraz istniejących instytucji partnerskich, z którymi współpracujemy, należy zatem dołączyć listę nowoprojektowanych organizacji.

Na wspomnianej liście znajdą się: nowa kooperatywa artystyczna, międzynarodowa organizacja ekorolniczek, inny uniwersytet, nowa placówka edukacyjno-społeczna, transnarodowa unia, organizacja współpracy między Europą Wschodnią a krajami Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, chór społeczny, oddolna instytucja kultury, transnarodowy zespół artystyczny, forum społeczne.

Stworzenie całego szeregu organizacji zdolnych do ciągłej, stałej pracy w różnych obszarach naszego życia nie jest łatwe i jest to jedno z największych wyzwań dla interdyscyplinarnej instytucji jaką jest Biennale Warszawa. Powstaną organizacje, które trzeba podtrzymywać i rozwijać. Mała instytucja i niewielki zespół nie będą w stanie tego zrobić sami. Dlatego hasło programowe „Zorganizujmy swoją przyszłość!” jest równocześnie zaproszeniem do wspólnego działania!

KONTAKT:

Artur Szczęsny

tel. kom. +48 501 521 099

e-mail: artur.szczesny@biennalewarszawa.pl

www.press.biennalewarszawa.pl

Źródło informacji: Biennale Warszawa

UWAGA: Za materiał opublikowany przez Centrum Prasowe PAP odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. (Centrum Prasowe)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.05.2019, 11:36
Źródło informacji Biennale Warszawa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ