Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MPiT informuje:
Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński wspólnie z wiceministrem rozwoju gospodarczego Estonii Viljarem Lubi, zainaugurowali dziś konferencję "Estonia as a Gateway to Scandinavian market". Wydarzenie skierowane było do polskich przedsiębiorców, którzy chcą zaistnieć lub zwiększyć swoją obecność na skandynawskich rynkach. Było to też doskonała okazja do nawiązania nowych relacji biznesowych.
Relacje gospodarcze między oboma krajami rozwijają się korzystnie. Polska jest dla Estonii ważnym partnerem handlowym. Coraz więcej polskich przedsiębiorstw inwestuje w tym kraju, szczególnie z sektora IT. Estonia to państwo z przyjaznymi dla firm regulacjami prawno-administracyjnymi. Kraj ten charakteryzuje się wysokim poziomem rozwoju technologicznego.
"W 2018 r. odnotowaliśmy dynamiczny, 65 proc. wzrost polskich inwestycji w Estonii do kwoty ponad 106 mln euro. Nasze wzajemne obroty od kilku lat kształtują się na poziomie 1,3 mld euro. Estonię postrzegamy również jako bramę na pozostałe rynki skandynawskie" – powiedział Tadeusz Kościński.
Największą grupę towarów w polskim eksporcie do Estonii w 2018 r. stanowiły wyroby przemysłu elektromaszynowego (30,4 proc. w 2018 r.) oraz wyroby przemysłu chemicznego (20,9 proc.). Najważniejsze grupy towarów sprowadzanych z Estonii w 2018 r. to wyroby przemysłu elektromaszynowego (24,5 proc. importu) i przemysłu drzewno-papierniczego (22 proc.). Utrzymuje się znacząca nadwyżka handlowa dla Polski. W ubiegłym roku wyniosła prawie 800 mln euro.
"Ministerstwo wraz z instytucjami odpowiedzialnymi za wspieranie zagranicznej aktywności polskich firm, będzie prowadziło kolejne działania na rzecz rozwoju współpracy między Polską i Estonią, szczególnie w takich dziedzinach jak handel, inwestycje, innowacje, digitalizacja i infrastruktura" – poinformował wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
Ostatnie pół roku to wzrost liczby polsko-estońskich wydarzeń sprzyjających wzmacnianiu relacji gospodarczych. Na początku grudnia 2018 r. zorganizowane zostały w Tallinie konsultacje polityczne przedstawicieli ministerstw spraw zagranicznych. Dwa tygodnie temu odbyła się misja gospodarcza przedstawicieli PFR, PAIH i PARP w Estonii. W ubiegłym tygodniu wizytę w Polsce złożył estoński minister spraw zagranicznych. Do Tallina udaje się delegacja Ministerstwa Cyfryzacji. Dziś gościmy w Polsce misję gospodarczą z ministrem Lubim na czele. "Wszystkie te wydarzenia wskazują na chęć szerszej współpracy, z lepszym wykorzystaniem wszelkich atutów, które posiadają rynki polski i estoński" – podkreślił wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii.
Dziś odbyło się też spotkanie bilateralne wiceministrów. Rozmawiano o inicjatywach, mogących wzmocnić nasze dotychczasowe relacje handlowe. "Nadal istnieje niewykorzystany potencjał np. w zakresie udziału w zamówieniach publicznych czy w programach rozwoju gospodarczego obu krajów. Mocniej niż teraz, mogą też współpracować nasze startupy" – zaznaczył Tadeusz Kościński.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.05.2019, 19:39 |
Źródło informacji | MPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |