Newsletter

Frekwencja wyborcza w czterech polskich gminach stawia je w unijnej czołówce

30.05.2019, 17:55aktualizacja: 30.05.2019, 17:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union 2019 - Source : EP
European Union 2019 - Source : EP
W Rewalu, Podkowie Leśnej, Krynicy Morskiej i Michałowicach frekwencja wyborcza była wyższa niż w Danii, będącej w czołówce pod względem udziału obywateli w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Frekwencję w poszczególnych gminach można sprawdzić TUTAJ.

Choć żadnej z polskich gmin nie udało się pokonać pod tym względem wyborczych liderów, którymi są Belgia i Luksemburg, leżący w woj zachodniopomorskim Rewal, z frekwencją na poziomie 72,79 proc., wyprzedził pozostałe 26 unijnych krajów.

W Belgii i Luksemburgu głosowanie jest obowiązkowe i kraje te tradycyjne odnotowują rekordową frekwencję, inaczej niż Bułgaria, Cypr i Grecja, które mimo obowiązku wyborczego, osiągają wyniki poniżej unijnej średniej. W Belgii do urn wyborczych swój głos wrzuciło 88,47 proc. uprawnionych wyborców, w Luksemburgu - 84,10 proc. Unijne podium zamyka Malta, gdzie zagłosowało 72,70 proc. uprawnionych.

Zbliżony do Malty wynik odnotowano w Podkowie Leśnej w woj. mazowieckim, w której w niedzielę przy urnach wyborczych stawiło się 70,19 proc. uprawnionych.

Nieco mniej osób głosowało w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Michałowicach (mazowieckie) - odpowiednio 69,1 i 66,9 proc. osób. Wystarczyło to jednak by pokonać Danię (66 proc.) i Hiszpanię (64,30 proc.), które w odniesieniu do frekwencji w tegorocznych wyborach do PE znalazły się tuż za podium.

Natomiast szósty wynik w Unii, należący do Niemiec (61,41 proc.), udało się pobić siedmiu polskim gminom i miastom. Znalazły się wśród nich: Mielno w woj. zachodniopomorskim (64 proc.), Suchy Las w woj. wielkopolskim (63,56 proc.), Sopot (63 proc.), Warszawa (62,53 proc.), Jastarnia (62,15 proc.), a także Józefów w woj. mazowieckim (61,94 proc.) i - o ułamek procenta – podwarszawskie Łomianki (61,46 proc.). Zbliżony wynik do Niemiec odnotowały inne podwarszawskie gminy: Izabelin (61,30 proc.) oraz Lesznowola (61,19 proc.).

Krajem z najniższą frekwencją w tegorocznych wyborach okazała się ponownie Słowacja, w której zagłosowało 22,74 proc. obywateli. W dwóch polskich gminach frekwencja była jednak jeszcze niższa. W Zębowicach (woj. opolskie) zagłosowało bowiem 21,76 proc. wyborców; w warmińsko-mazurskich Barcianach - 21,89 proc.

Średnia frekwencja wyborcza w całej UE wyniosła - według danych publikowanych przez PE - 50,93 proc. Łącznie tę średnią przekroczyło 128 gmin w Polsce (5 proc.), a 2349 pozostałych znalazło się poniżej tego pułapu. Najbliżej unijnej średniej uplasowały się: Limanowa w woj. małopolskim (50,96 proc.) oraz Białe Błota (woj. kujawsko-pomorskie) - 50,92 proc.

W całej Polsce frekwencja wyniosła 45,68 proc., co jest najwyższym wynikiem odnotowanym od początku wyborów europejskich.

Frekwencję w poszczególnych gminach można sprawdzić TUTAJ.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.05.2019, 17:55
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ