Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„To wystawa, jakiej jeszcze nie było w historii polskiego muzealnictwa – powiedział prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego, otwierając ekspozycję. - Zgromadziliśmy wszystko, co zostało po świetności polskiej monarchii z XVI i ZVII stulecia” - podkreślił.
Jak zaznaczył prof. Fałkowski, zwiedzanie zaczyna się od miejsca pustego, co ma przypominać wielkiego nieobecnego wystawy - Skarbiec Koronny gromadzony od czasów króla Władysława Łokietka po dynastię Wazów, który został zrabowany w czasie rozbiorów.
„Dalej będzie już tylko pokaz siły, pokaz piękna, pokaz niezwykłego kunsztu. Na zwiedzających czekają gabloty, które pokazują wielkość polskiej sztuki jubilerskiej z tego okresu. Dwory monarsze Europy mogłyby nam tego pozazdrościć. Ta wystawa mogłaby się równie dobrze nazywać +Podziwiać i pożądać+” – ocenił dyrektor.
Zabytkowe obiekty zostały wypożyczone od ponad 80 instytucji - muzeów, świątyń i klasztorów w całej Polsce oraz na Litwie, a także z paryskiego Luwru, prywatnej kolekcji w Londynie, muzeów we Florencji, Bernie, Monachium, Uppsali i Nowym Jorku.
Na wystawie prezentowane są m.in. najstarsze sukienki cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – rubinowa i diamentowa. Rubinowa była już pokazywana w Warszawie, ale diamentowa mury jasnogórskiego skarbca opuściła po raz pierwszy. Na każdej z nich znajduje się po kilkaset klejnotów. Podziwiać można będzie również ponadmetrowej wysokości złotą monstrancję z 1672 r., wykonaną z użyciem kilku tysięcy diamentów przez warszawskiego jubilera jako upamiętnienie ocalenia Jasnej Góry przed Szwedami podczas potopu. Warto zobaczyć także słynny wieniec królowej Bony.
Na ekspozycji pojawią się też nietypowe kosztowności – zdobione kamieniami jubilerskimi i emalią złote amulety, miniaturowe trumienki, uchwyt do bukiecika kwiatów czy urządzenie do higieny uszu i zębów.
„Idea wystawy narodziła się z przyjaźni ludzi, którzy są zafascynowani dawną biżuterią. Ekspozycja oprócz tego, że jest piękna, ma też charakter badawczy – podkreśliła Danuta Szewczyk-Prokurat, kurator wystawy. - Staramy się odtworzyć obraz polskiego jubilerstwa w czasach nowożytnych i pokazać, że było na bardzo wysokim poziomie. Wydawało się, że wszystko przepadło w czasach zaborów, pierwszej czy drugiej wojny światowej, a tymczasem udało nam się zgromadzić liczbę klejnotów, która mogłaby się równać skarbcom magnackim” – powiedziała.
Wystawa „Rządzić i olśniewać” wpisuje się w obchody Roku Wazowskiego ustanowionego w związku z 400. rocznicą ukończenia przebudowy Zamku Królewskiego zleconej przez króla Zygmunta III. Ekspozycję można oglądać do 4 sierpnia.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 30.05.2019, 18:50 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |