Newsletter

Eksperci EKF: wzrost PKB spadnie z 5,1 proc. w 2018 r. do nieco poniżej 3 proc. w 2022 r.

05.06.2019, 13:34aktualizacja: 05.06.2019, 13:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M.Kmieciński
PAP/M.Kmieciński
Eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego oceniają, że tempo wzrostu PKB w Polsce spadnie z 5,1 proc. w 2018 r. do nieco poniżej 3 proc. w 2022 roku. Wśród zagrożeń zewnętrznych wskazali m.in. na skutki spowolnienia gospodarczego w strefie euro oraz brexit.

Makroekonomiczne wyzwania i prognozy ekspertów EKF przedstawili podczas IX Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) w Sopocie: koordynator kongresu z Gdańskiej Akademii Bankowej Leszek Pawłowicz, główny ekonomista Banku Pekao SA Marcin Mrowiec oraz dyrektor Obszaru Badawczego Bankowość i Rynki Finansowe w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową Marta Penczar.

Z opracowania wynika, że polski PKB wzrośnie w 2019 r. o 4,34 proc, w 2020 r. – o 3,54 proc., w 2021 – o 2,82 proc., a w 2022 r. - o 2,84 proc.

Zdaniem ekonomistów, główną siłą napędową wzrostu gospodarczego nadal będzie konsumpcja prywatna. „Oczekuje się, że wzrośnie ona w roku 2019 o 4,6 proc., w 2020 roku - powyżej 4 proc., a w latach kolejnych - w granicach 3 proc.” – poinformował Mrowiec.

Główny ekonomista Banku Pekao S.A. zwrócił uwagę, że konsumpcja prywatna „napędzana jest bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy”. „Mamy taką sytuację demograficzną, że pracowników nam ubywa z gospodarki, a popyt na nich rośnie i to powoduje, że rośnie cena pracy, czyli rosną wynagrodzenia” – zauważył.

Eksperci prognozują, że stopa bezrobocia (BAEL) w latach 2019-2022 będzie na poziomie 3,48-3,66 proc, a płace brutto będą rosły w tempie od 7,11 proc. w 2019 r., aby „wyhamować” do 5,7 proc. w 2022 r.

Z kolei inflacja CPI będzie według nich rosła z prawie 2 proc. w 2019 r. do 3,2 proc. w roku 2022, ale – jak ocenili – „jej wzrost nie będzie stanowił istotnego zagrożenia dla celu inflacyjnego w najbliższych trzech latach”. Należy też ich zdaniem oczekiwać „lekkiej deprecjacji złotego do euro (4,34 zł za 1 euro w 2022 r.), co – jak oceniono – „może stanowić pewną stymulantę do wzrostu eksportu”.

Mrowiec zaznaczył, że ekonomistów „martwi bardzo niska stopa inwestycji w Polsce oraz dalece niesatysfakcjonujący wzrost nakładów brutto na środki trwałe”.

Wśród kluczowych zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania rynku oraz stabilności systemu finansowego w Polsce ankietowani przez EKF ekonomiści wymienili „znaczący udział własnościowy państwa w systemie bankowym”.

Eksperci EKF przewidują też, że największa destabilizacja systemu finansowego w Polsce miałaby miejsce „w przypadku ogłoszenia upadłości średniej wielkości banku”, ale – jak zaznaczyła Marta Penczar – prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza oceniane jest obecnie na niskim poziomie (prawdopodobieństwo na poziomie 34,3 proc.).

Eksperci EKF uznali, że „najważniejszym i najpilniejszym wyzwaniem dla polityki gospodarczej w najbliższych trzech latach będzie reforma finansów publicznych, w szczególności wzmocnienie dyscypliny budżetowej”.

„Przewidywany wzrost obciążeń budżetu, wynikający głównie z dodatkowych transferów socjalnych nastąpi bowiem w warunkach słabnącej koniunktury gospodarczej” – zauważyli.

Wśród głównych rekomendacji, które wypływają z tego raportu, Pawłowicz wymienił „prowadzenie antycyklicznej polityki gospodarczej i tworzenie buforów fiskalnych”, gdyż – jak zaznaczył – „dzięki temu stworzymy niezbędne pole manewru, kiedy nastąpi pogorszenie koniunktury”.

Pawłowicz zwrócił też uwagę na takie rekomendacje na najbliższe lata, jak „działania na rzecz ograniczenia deficytu strukturalnego, w tym ograniczenie sztywnych wydatków budżetu oraz racjonalizację systemu transferów socjalnych”.

Podkreślił, że zdaniem ekspertów „warto rozważyć racjonalizację wydatków z tytułu 500+ w stronę wspierania zachęt do pracy”.

Jednak priorytetowym wyzwaniem, rekomendowanym przez ekspertów EKF już w ubiegłych latach, pozostają działania związane ze „zniwelowaniem bariery pogłębiającego się deficytu zasobów pracy”.

„Warto zatem rozważyć przygotowanie kompleksowej strategii rynku pracy w Polsce w obliczu zmian demograficznych. W celu przełamania bariery deficytu zasobów pracy” – napisano w raporcie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.06.2019, 13:34
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ