Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Makroekonomiczne wyzwania i prognozy ekspertów EKF przedstawili podczas IX Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) w Sopocie: koordynator kongresu z Gdańskiej Akademii Bankowej Leszek Pawłowicz, główny ekonomista Banku Pekao SA Marcin Mrowiec oraz dyrektor Obszaru Badawczego Bankowość i Rynki Finansowe w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową Marta Penczar.
Z opracowania wynika, że polski PKB wzrośnie w 2019 r. o 4,34 proc, w 2020 r. – o 3,54 proc., w 2021 – o 2,82 proc., a w 2022 r. - o 2,84 proc.
Zdaniem ekonomistów, główną siłą napędową wzrostu gospodarczego nadal będzie konsumpcja prywatna. „Oczekuje się, że wzrośnie ona w roku 2019 o 4,6 proc., w 2020 roku - powyżej 4 proc., a w latach kolejnych - w granicach 3 proc.” – poinformował Mrowiec.
Główny ekonomista Banku Pekao S.A. zwrócił uwagę, że konsumpcja prywatna „napędzana jest bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy”. „Mamy taką sytuację demograficzną, że pracowników nam ubywa z gospodarki, a popyt na nich rośnie i to powoduje, że rośnie cena pracy, czyli rosną wynagrodzenia” – zauważył.
Eksperci prognozują, że stopa bezrobocia (BAEL) w latach 2019-2022 będzie na poziomie 3,48-3,66 proc, a płace brutto będą rosły w tempie od 7,11 proc. w 2019 r., aby „wyhamować” do 5,7 proc. w 2022 r.
Z kolei inflacja CPI będzie według nich rosła z prawie 2 proc. w 2019 r. do 3,2 proc. w roku 2022, ale – jak ocenili – „jej wzrost nie będzie stanowił istotnego zagrożenia dla celu inflacyjnego w najbliższych trzech latach”. Należy też ich zdaniem oczekiwać „lekkiej deprecjacji złotego do euro (4,34 zł za 1 euro w 2022 r.), co – jak oceniono – „może stanowić pewną stymulantę do wzrostu eksportu”.
Mrowiec zaznaczył, że ekonomistów „martwi bardzo niska stopa inwestycji w Polsce oraz dalece niesatysfakcjonujący wzrost nakładów brutto na środki trwałe”.
Wśród kluczowych zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania rynku oraz stabilności systemu finansowego w Polsce ankietowani przez EKF ekonomiści wymienili „znaczący udział własnościowy państwa w systemie bankowym”.
Eksperci EKF przewidują też, że największa destabilizacja systemu finansowego w Polsce miałaby miejsce „w przypadku ogłoszenia upadłości średniej wielkości banku”, ale – jak zaznaczyła Marta Penczar – prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza oceniane jest obecnie na niskim poziomie (prawdopodobieństwo na poziomie 34,3 proc.).
Eksperci EKF uznali, że „najważniejszym i najpilniejszym wyzwaniem dla polityki gospodarczej w najbliższych trzech latach będzie reforma finansów publicznych, w szczególności wzmocnienie dyscypliny budżetowej”.
„Przewidywany wzrost obciążeń budżetu, wynikający głównie z dodatkowych transferów socjalnych nastąpi bowiem w warunkach słabnącej koniunktury gospodarczej” – zauważyli.
Wśród głównych rekomendacji, które wypływają z tego raportu, Pawłowicz wymienił „prowadzenie antycyklicznej polityki gospodarczej i tworzenie buforów fiskalnych”, gdyż – jak zaznaczył – „dzięki temu stworzymy niezbędne pole manewru, kiedy nastąpi pogorszenie koniunktury”.
Pawłowicz zwrócił też uwagę na takie rekomendacje na najbliższe lata, jak „działania na rzecz ograniczenia deficytu strukturalnego, w tym ograniczenie sztywnych wydatków budżetu oraz racjonalizację systemu transferów socjalnych”.
Podkreślił, że zdaniem ekspertów „warto rozważyć racjonalizację wydatków z tytułu 500+ w stronę wspierania zachęt do pracy”.
Jednak priorytetowym wyzwaniem, rekomendowanym przez ekspertów EKF już w ubiegłych latach, pozostają działania związane ze „zniwelowaniem bariery pogłębiającego się deficytu zasobów pracy”.
„Warto zatem rozważyć przygotowanie kompleksowej strategii rynku pracy w Polsce w obliczu zmian demograficznych. W celu przełamania bariery deficytu zasobów pracy” – napisano w raporcie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.06.2019, 13:34 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu