Newsletter

Krajowe leki gwarancją bezpieczeństwa lekowego

27.05.2019, 15:33aktualizacja: 27.05.2019, 15:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74% doświadczyło takiej sytuacji - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w kwietniu br. Dlatego zaczynamy postrzegać produkcję leków w kraju jako gwarancję bezpieczeństwa zdrowotnego - tak uważa 73 proc. badanych.

Polacy jednoznacznie opowiadają się za wsparciem przez rząd przemysłu farmaceutycznego w Polsce (83% badanych). Prawie 3/4 uważa, że leki produkowane w Polsce powinny zajmować istotne miejsce na listach refundacyjnych.

„Bezpieczeństwo lekowe może być zagwarantowane tylko poprzez produkcję w kraju. Lokalny rynek zawsze będzie priorytetowy dla krajowych firm. Dlatego 80% Polaków uważa, że rozwój tej branży jest gwarancją dostępności leków w aptekach. Zabiegamy więc o instrumenty wspierające rozwój krajowych producentów leków. Mamy nadzieję, że wkrótce się ich doczekamy” - mówi Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.

Coraz lepiej oceniamy też jakość leków produkowanych w Polsce. 60% badanych uważa, że jest ona wysoka. To wzrost o 15 pkt proc. w porównaniu z 2013 r.

„Polacy to w dużej mierze świadomi konsumenci, którzy dokonują odpowiedzialnych wyborów. Przy wyborze między takimi samymi lekami wyprodukowanymi w Polsce a za granicą, częściej sięgają po lek rodzimego pochodzenia. Kupują je z przekonaniem, że za lokalną produkcją stoi dobra jakość. Równie ważne jest to, że dzięki takim zakupom mają wpływ na polską gospodarkę, a także rynek pracy” – tłumaczy Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii UW.

Mając do wyboru tańszy lek z Azji aż 43% wybierze krajowy nawet nieco droższy, a kolejne 28% - jeżeli będzie w porównywalnej cenie.

„Polacy mają świadomość ( 80 proc.), że produkcja leków w kraju to wzrost gospodarczy, miejsca pracy, rozwój nauki i medycyny. Dlatego już dziś wydając pieniądze na refundację leków powinniśmy zastanawiać się od kogo kupujemy” – dodaje Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.05.2019, 15:33
Źródło informacji PZPPF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii