Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Ministerstwo uczciło Annę Walentynowicz - legendę Solidarności (komunikat)

11.06.2019, 18:14aktualizacja: 11.06.2019, 18:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Niezwykłą wystawę, poświęconą działaczce Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielce NSZZ Solidarność, Damie Orderu Orła Białego – Annie Walentynowicz, można oglądać na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości w al. Ujazdowskich 11. To ekspozycja poświęcona "Annie Solidarność", przygotowana dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Rok 2019 Sejm RP ustanowił Rokiem Anny Walentynowicz.

Wystawa pokazuje życie i działalność społeczną Anny Walentynowicz. Jej autorem jest Arkadiusz Kazański. Materiały, które posłużyły do przygotowania tej ekspozycji, pochodzą z archiwów IPN, Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, zbiorów państwowych, Kancelarii Prezydenta RP, muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych, w tym pamiątek rodziny bohaterki ekspozycji.

8 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w ówczesnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Decyzja dyrekcji wywołała 14 sierpnia strajk jej kolegów – 16 tysięcy robotników, w czasie którego powstał NSZZ Solidarność. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy. Komunistyczna władza uległa zresztą ostatecznie ich żądaniom.

W 1981 r. podczas spotkania działaczki Solidarności z robotnikami w Radomiu funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa we współpracy z tajnym współpracownikiem - "Karolem" próbowali zabić Annę Walentynowicz za pomocą leku, który miał doprowadzić do jej śmiertelnego odwodnienia. W 2009 r. IPN postawił im zarzuty za tamto przestępstwo. Według danych IPN, w czasie aktywnej działalności związkowej "Anny Solidarność" inwigilowało ją łącznie ponad 100 funkcjonariuszy i współpracowników SB. Była internowana, wielokrotnie aresztowana, sprzeciwiła się też porozumieniu opozycji zawartemu z komunistycznymi władzami PRL przy Okrągłym Stole.

13 grudnia 2005 r. odebrała Medal Wolności od Amerykańskiej Fundacji Ofiar Komunizmu na rzecz Solidarności. W 2006 roku została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W tej katastrofie zginęło także 95 innych wybitnych Polaków – członków oficjalnej delegacji rządowej – na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i byłym Prezydentem RP na Uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim.

Ucieleśniała ideę Solidarności. Lech Kaczyński mówił o niej jako o "robotniczej arystokratce" – wspominano tę wyjątkową postać podczas spotkania, jakie odbyło się 9 kwietnia w Gdańsku - "Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych" – w ramach obchodów Roku Anny Walentynowicz. Zapraszamy do obejrzenia fotografii i dokumentów poświęconych tej bohaterce przy al. Ujazdowskich 11.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.06.2019, 18:14
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ