Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Minister Mariusz Błaszczak rozmawiał w Waszyngtonie z p.o. sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem (komunikat)

12.06.2019, 00:46aktualizacja: 12.06.2019, 00:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

- Sekretarz Obrony jest jedną z postaci kluczowych podczas negocjacji. Rozmawiałem także z Andrew Winternitzem oraz grupą współpracowników sekretarza obrony z którą przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej prowadzili negocjacje. Jutro prezydenci obu państw ogłoszą bardzo dobrą wiadomość opinii publicznej, ale umówiliśmy się także na kolejne etapy pracy. Jutro finalizujemy pierwszy z etapów i będziemy dalej pracować, żeby zbliżyć relacje polsko-amerykańskie na polu wojskowym i zapewnić bezpieczny rozwój Polsce i państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef MON wyraził przekonanie, że starania Polski są dobrze rozumiane przez pozostałych członków NATO:

- Nikt nie ma wątpliwości że zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce jest korzystne dla bezpieczeństwa Polski ale także innych państw wschodniej flanki NATO i również dla całego sojuszu Północnoatlantyckiego. Polskie stanowisko jest dzielone na przykład przez państwa nadbałtyckie. Rozmawiałem kilkakrotnie na ten temat z moim litewskim kolegą, łotewskim, czy też estońskim. Również podczas szczytu B9 na ten temat rozmawialiśmy z moim odpowiednikiem rumuńskim.

Negocjacje w sprawie wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce, na wschodniej flance NATO minister Mariusz Błaszczak prowadzi od początku objęcia kierownictwa resortu obrony:

- W ubiegłym roku kilkakrotnie rozmawiałem na ten temat w Kongresie USA zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i Senacie Stanów Zjednoczonych. Będę rozmawiał także z senatorem Shelby, który jest przewodniczącym komisji budżetowej. Mam świadomość, że w strukturze podejmowania decyzji w Stanach Zjednoczonych rola Kongresu jest znacząca, dlatego wśród moich wizyt w Waszyngtonie zawsze jest spotkanie z kongresmenami.

Szef MON wyjaśnił, że w rozmowy i negocjacje podejmowane przez MON odbywały się na trzech płaszczyznach:

- Są trzy ośrodki, które decydują o przyszłości polsko - amerykańskich relacji: przede wszystkim Biały Dom, później Pentagon oraz Kongres. Staram się dbać o to, żeby wszystkie trzy ośrodki były dobrze poinformowane o naszych celach i zamierzeniach, o naszym zaangażowaniu i jestem przekonany, że to przynosi dobre efekty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2019, 00:46
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ