Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: będzie więcej wojsk USA w Polsce (komunikat)

12.06.2019, 23:41aktualizacja: 12.06.2019, 23:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

"Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania". Ten zapis znalazł się w deklaracji podpisanej dzisiaj przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę oraz prezydenta USA Donalda Trumpa.

Dziś w Białym Domu odbyło się spotkanie prezydentów Polski i USA, w którym uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Podpisane dziś porozumienie to efekt wielomiesięcznej pracy m.in. grupy roboczej Ministerstwa Obrony Narodowej pod kierownictwem szefa MON.

Od początku kadencji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zabiega o zwiększenie obecności wojsk USA na terenie Polski, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa na wschodniej flanki NATO. Minister wielokrotnie prowadził w tej sprawie rozmowy m.in. z ambasadorem Boltonem, Patrickiem Shanahanem, pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA, a także J. Inhofem, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Sił Zbrojnych oraz z senatorem Richardem Shelbym, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Przydziałów Budżetowych.

Podpisana dziś Deklaracja o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowi także o utworzeniu w Polsce m.in.: Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, zdolności sił specjalnych USA, eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej oraz grupy wsparcia w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce. Zostanie także utworzona infrastruktura wspierająca obecność w naszym kraju pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

"Dzisiaj podpisaliśmy wspólną deklarację, która odnosi się do współpracy wojskowej między naszymi krajami. (...) USA i Polska będą zacieśniać kooperację w zakresie bezpieczeństwa" - powiedział po podpisaniu deklaracji prezydent D. Trump.

Prezydent A. Duda zaznaczył, że dzisiejsza deklaracja gwarantuje zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce o 1000 żołnierzy. Jest także gwarancją utworzenia na terenie Polski dowództwa dywizyjnego.

Polska na wielu obszarach czyni starania w celu wzmocnienia zdolności obronnych. Minister obrony narodowej podejmuje decyzje mające na celu zwiększenie aktywności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także zwiększania liczebności Wojska Polskiego. Decyzją szefa MON do 2026 roku na modernizację techniczną Wojska Polskiego przeznaczono 185 mld złotych.

Jedną z ostatnich decyzji szefa MON jest decyzja o zakupie na wyposażenie sił powietrznych samolotów F-35. W tej sprawie m.in. szef MON rozmawiał w poniedziałek, 10 czerwca o programie rozwojowym F-35 z dowództwem bazy Eglin. Pod koniec maja Polska wysłała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35. Tym samym kończy się czas użytkowania postsowieckiego sprzętu przez polskich pilotów. Planowany zakup myśliwców F-35 wpisuje się w tworzenie całego systemu, który odstrasza potencjalnego przeciwnika. Wcześniej podpisałem umowy na zakup systemów Patriot i Himars.

We wtorek Mariusz Błaszczak, szef MON rozmawiał w Waszyngtonie z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem na temat wzmocnienia dwustronnych relacji wojskowych pomiędzy krajami, a także współpracy w ramach sojuszu NATO. Spotkanie rozpoczęło się od wyjątkowej ceremonii powitania ministra Mariusza Błaszczaka w Pentagonie - salwą armatnią.

W ostatnim dniu wizyty, 13 czerwca, w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, szef polskiego resortu obrony spotka się z polskimi i amerykańskimi weteranami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2019, 23:41
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ