Newsletter

Księgowym niestraszna e-rachunkowość czy roboty ze sztuczną inteligencją

13.06.2019, 18:08aktualizacja: 13.06.2019, 18:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Księgowym niestraszna e-rachunkowość czy roboty ze sztuczną inteligencją
Księgowym niestraszna e-rachunkowość czy roboty ze sztuczną inteligencją
Ani e-rachunkowość, ani roboty nie zastąpią księgowych, nawet za 20 lat – przekonywali uczestnicy konferencji „Elektroniczne sprawozdania w rachunkowości”, którą Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zorganizowało w Warszawie. Dodawali jednak, że księgowi muszą podążać za zmianami i stawiać na dobrze rozumianą kreatywność.

„Robot nie myśli, ale będzie 2-3 razy szybszy od najbardziej zmotywowanego księgowego” – stwierdził dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas referatu „Roboty w rachunkowości – czy księgowi powinni się ich obawiać” ocenił, że automatyzacja procesów biznesowych z wykorzystaniem technologii Robotic Process Automation (RPA) zmniejsza ryzyko błędów i czas typowych operacji gospodarczych. Jedną z zalet robotów ze sztuczną inteligencją jest według niego „ułatwianie podejmowania decyzji oraz odporność na uprzedzenia i błędy poznawcze”.

Natomiast wśród zagrożeń ze strony takich narzędzi dr hab. Hońko wymienił „uzależnienie księgowych” od firmy zewnętrznej, która będzie zajmowała się robotyzacją. Mówił też o konieczności resetowania zautomatyzowanego systemu rachunkowego oraz zagrożeniu przedostawania się do niego wirusów i innego, niepożądanego oprogramowania.

Dr hab. Hońko przekonywał jednak, że księgowi „nie mają się czego obawiać”. „Ich kompetencje, a głównie dobrze rozumiana kreatywność, powodują, że nie zostaną +zautomatyzowani+. Czynności powtarzalne może faktycznie roboty będą wykonywały, ale zostanie w rachunkowości to, co najpiękniejsze, czyli umiejętność +czucia biznesu+ i rzeczywistości +po księgowemu+” – podkreślił.

Dr hab. Hońko zaznaczył także, że robotyzacja jest szansą dla księgowych, gdyż dzięki niej mogą „przyciągnąć młodzież do tego zawodu”. „Potrzebujemy osób, które będą z informatykami +za pan brat+” – mówił. Według niego wzrośnie wtedy prestiż zawodu księgowego.

Prezes zarządu polskiego oddziału spółki informatycznej Sage Piotr Ciski zwrócił uwagę, że cyfryzacja może wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców.

„Raportowanie z punktu widzenia działalności gospodarczej staje się powszechne i dokładne, a wkrótce będzie się odbywało w czasie rzeczywistym” – zauważył.

Ciski podkreślił, że do niedawna mieliśmy „ogromne problemy” z wykrywaniem działania na granicy prawa, a teraz zostanie ono „bardzo wcześnie rozpoznane i wyeliminowane”.

„Nawet jeżeli rozpoznaliśmy daną anomalię czy działanie przestępcze, to czasami było zbyt późno, żeby można było zabezpieczyć roszczenia Skarbu Państwa” – zauważył.

Wiceprezes SKwP Jerzy Koniecki podkreślił, że cyfryzacja w rachunkowości jest wyzwaniem nie tylko dla księgowych, ale i dla przedsiębiorców, a księgowy, który „myśli kreatywnie i szuka nowych rozwiązań to pierwszy doradca przedsiębiorcy”.

„Żadna maszyna, żadna sztuczna inteligencja tego nie zastąpi, bo takich możliwości nie ma” – podkreślił Koniecki.

Podczas konferencji omawiano także „rewolucyjne” zdaniem ekspertów zmiany w rachunkowości. Biegły rewident Marta Kostrzewa mówiła o formacie XML jako „nowym obliczu sprawozdań finansowych”, a Aneta Lech o cyfryzacji jako nowym wyzwaniu w podatkach”. Spotkanie zakończył moderowany przez Agnieszkę Gajewską panel dyskusyjny pt. „Nowoczesne technologie w księgowości czy przepisy prawa podatkowego. Co jest wyzwaniem dla księgowego?”.

W konferencji uczestniczyło ponad trzystu przedstawicieli tego zawodu z Mazowsza.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.06.2019, 18:08
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii