Newsletter

Światowej sławy śpiewaczka Aleksandra Kurzak laureatką Nagrody im. Bogusława Kaczyńskiego

17.06.2019, 12:02aktualizacja: 17.06.2019, 12:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sisi Cecylia/Kurzak Aleksandra, Korwin-Piotrowski Krzysztof - wręczenie "Złotej Muszki" (1)
Sisi Cecylia/Kurzak Aleksandra, Korwin-Piotrowski Krzysztof - wręczenie "Złotej Muszki" (1)
Po zakończeniu opery „Madama Butterfly” Pucciniego na Placu Defilad w Warszawie, w nocy z 15 na 16 czerwca Aleksandra Kurzak została uhonorowana jako pierwsza kobieta Nagrodą im. Bogusława Kaczyńskiego - „Złotą Muszką” - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki operowej i propagowanie najwyższych wartości muzyki poważnej na świecie. Nagrodę w obecności prawie 5 tysięcy widzów wręczył dyrektor artystyczny Fundacji „ORFEO” im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Pierwszym laureatem Nagrody im. Bogusława Kaczyńskiego przyznanej przez Zarząd z Anną Habrewicz i Barbarą Kaczmarkiewicz oraz Radę z przewodniczącym Zbigniewem Napierałą na czele został 3 tygodnie temu Piotr Beczała, uznawany za jednego z najlepszych tenorów lirycznych na świecie, zdobywca International Opera Award w 2018 roku. Aleksandra Kurzak w wieku 27 lat zadebiutowała Partią Olimpii w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha w Metropolitan Opera. Występuje w najsłynniejszych teatrach operowych. W 2015 roku zdobyła nagrodę jako najlepsza śpiewaczka na świecie w konkursie International Opera Awards.

Tytułowa partia Madamy Butterfly była zaśpiewana przez Aleksandrę Kurzak po raz pierwszy na Placu Defilad w Warszawie. Na scenie plenerowej pojawili się także m.in.: mąż artystki, wybitny tenor Roberto Alagna i znakomity baryton Andrzej Dobber, Sinfonia Varsovia i Chór Filharmonii Narodowej, a dyrygował Marcello Mottadelii. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Roman Osadnik, dyrektor Teatru Studio w Warszawie. Znakomity odbiór dzieła w reżyserii Natalii Korczakowskiej potwierdza potrzebę częstszego wystawiania oper pod gołym niebem. W maju Teatr Wielki w Łodzi wspólnie z Manufakturą wyprodukował plenerowe widowisko operowe „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka w wersji scenicznej, w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, przyciągając kilkutysięczną widownię, która nagrodziła 200-osobowy zespół artystów 10-minutową owacją na stojąco. Pomysłodawcą i koordynatorem opery o historii fabryki Poznańskiego był Krzysztof Korwin-Piotrowski. Zachęcona wspaniałym odbiorem dzieła dyrekcja Manufaktury zapowiada realizację plenerowych „megawidowisk” operowych w kolejnych latach. Czy Teatr Studio też będzie kontynuować ten znakomity pomysł w Warszawie?

Źródło informacji: Fundacja "ORFEO" im. Bogusława Kaczyńskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.06.2019, 12:02
Źródło informacji Fundacja "ORFEO" im. Bogusława Kaczyńskiego
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ