Newsletter

260 mld zł obrotów firm faktoringowych w 2018 roku, liderem wzrostu rynku Pekao Faktoring

19.06.2019, 14:37aktualizacja: 19.06.2019, 14:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według danych szacunkowych Polskiego Związku Faktorów w 2018 roku wartość całego rynku faktoringowego w Polsce wyniosła 260 mld PLN. Liderem wzrostu rynku usług faktoringowych z 86-procentowym wzrostem obrotów rok do roku był Pekao Faktoring, spółka należąca do Banku Pekao S.A.

Z kolei w I kwartale 2019 roku obroty samych tylko firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów wyniosły blisko 63 mld PLN, podczas gdy w całym ubiegłym roku osiągnęły one 242,8 mld PLN.

Ponownie największy wzrost w branży odnotował Pekao Faktoring. Spółka uzyskała w I kwartale br. ponad 90-proc. wzrost nabywanych wierzytelności, w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, obejmując 13 proc. rynku.

Pekao Faktoring prowadzi rozliczenia dla ponad 15 tys. podmiotów. „Utrzymujemy strumień finansowania klientów w kwocie ponad 2 mld PLN” – powiedziała prezes spółki Magdalena Ciechomska-Barczak.

Zdaniem prezes Ciechomskiej-Barczak, atrakcyjność kreująca popyt na faktoring wynika wprost z mechanizmu działania tej usługi. ”Ideą jest zapewnienie przedsiębiorcom utrzymania płynności finansowej i, w przypadku faktoringu pełnego, zabezpieczenie przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahenta. Źródło finansowania firmy pozostaje zapewnione, bez względu na to, w jakim terminie kontrahenci uregulują swoje należności wobec przedsiębiorcy” – podkreśliła.

„Płatność realizowana jest w dwóch etapach. Pierwsza część trafia na konto przedsiębiorcy w formie zaliczki. Przelew w wysokości nawet 100 proc. kwoty faktury brutto przelewamy na konto przedsiębiorcy niezwłocznie po okazaniu kopii faktur i dokumentów potwierdzających odbiór sprzedanych do klienta towarów” – mówiła prezes Zarządu Pekao Faktoring.

Druga część środków wypłacana jest przedsiębiorcy w chwili, gdy jego klient ureguluje płatność i przeleje środki na rachunek bankowy firmy faktoringowej. W przypadku opóźnienia zapłaty, Pekao Faktoring prowadzi wobec kontrahenta czynności dyscyplinujące.

Jak podkreśliła Magdalena Ciechomska-Barczak, poza standardowymi korzyściami wynikającymi z szybkiego finansowania, zarzadzania portfelem wierzytelności i weryfikacji wiarygodności dłużników, korzystanie z usług Pekao Faktoring zapewnia przedsiębiorcom bardzo skuteczną ochronę przed niewypłacalnością dłużników. „Dla coraz większej grupy klientów banku stanowi to znaczącą wartość dodaną” – powiedziała.

Faktoring jest usługą dostępną zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym, w modelach z przejęciem ryzyka lub bez przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorcy. W ostatnim okresie głównym motorem wzrostu na rynku usług faktoringowych w Polsce był faktoring pełny, pozwalający na refinansowanie faktur zarówno w obrocie krajowym jak i w eksporcie.

Według danych Polskiego Związku Faktorów za I kwartał bieżącego roku, Pekao Faktoring jest liderem rynku w faktoringu pełnym obsługując 20-procent rynku w tym produkcie. Spółka specjalizuje się również w faktoringu importowym, obsługując w nim aż 35 proc. rynku.

Według danych PZF, przyrost całego rynku w Polsce w roku 2018 był wyższy o 27 proc. w stosunku do roku 2017. W I kwartale br. polski rynek wymiany należności na gotówkę przyrósł o 18 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, a obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów wyniosły blisko 63 mld PLN.

„Wstępne dane za maj 2019 r. po raz kolejny potwierdzają, że spółka Pekao Faktoring utrzymała wysoką dynamikę wzrostu wyników finansowych i obroniła pozycję lidera wzrostu rynku” – podkreśliła prezes Ciechomska-Barczak.

„Ciesząc się z obecnych wyników, optymistycznie patrzymy również w przyszłość – powiedziała Magdalena Ciechomska-Barczak. – Wdrożyliśmy skuteczne narzędzia wspierające rozwój usługi faktoringu i dzięki temu możemy obserwować pozytywne efekty” - dodała.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.06.2019, 14:37
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ