Newsletter

MPiT: II Polsko-Brytyjskie Forum Biznesu Handlu i Inwestycji – „Zielony wzrost” (komunikat)

28.06.2019, 16:39aktualizacja: 28.06.2019, 16:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

400 przedstawicieli polskiego i brytyjskiego biznesu, think tanków, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, jak również sektora publicznego wzięło udział w II edycji Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu i Inwestycji. Hasło tegorocznej edycji to "Zielony wzrost". W wydarzeniu udział wzięli minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz Graham Stuart, minister ds. inwestycji w brytyjskim Ministerstwie Handlu Międzynarodowego. Podczas Forum została ogłoszona nowa inwestycja brytyjskiej firmy w Polsce.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz odnosząc się do hasła Forum mówiła, że polski rząd dokłada wszelkich starań, by wzrost gospodarczy naszego kraju był wypracowywany w sposób przyjazny dla środowiska. – Ogłosiliśmy program Energia+, który zakłada upowszechnienie instalacji fotowoltaicznych czy mikroelektrowni wodnych tak, by mogła z nich korzystać każda rodzina, każdy samorząd i każdy przedsiębiorca. Chcemy przejść na model gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest niskoemisyjna, zasobooszczędna, innowacyjna i konkurencyjna. Zielona gospodarka wzbudza zainteresowanie wśród naszych obywateli. Jest też wyraźną szansą dla biznesu.

W wydarzeniu udział wzięły wiodące polskie i brytyjskie firmy, które swoją działalność opierają na idei ochrony środowiska i redukcji emisji CO2 oraz eksperci z obu krajów. Rozmawiano przede wszystkim o energetyce odnawialnej, elektromobilności oraz tzw. cleantech.

Podczas wydarzenia została ogłoszona nowa inwestycja brytyjskiej firmy w Polsce. Johnson Matthey zbuduje w Koninie nowy zakład produkcyjny wytwarzający zaawansowane materiały do baterii do samochodów elektrycznych.

"Kolejna firma zdecydowała się rozwijać swój biznes w Polsce. To dobra wiadomość, która potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. Dowodzi też, że zmiany, które wprowadzamy, aby ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu w Polsce, są przez nich dobrze oceniane. W przypadku Johnson Matthey ta inwestycja cieszy nas również ze względu na zakres działalności – produkcję materiałów do baterii do samochodów elektrycznych. Chcemy, aby właśnie baterie i ich utylizacja były naszą polską specjalnością" – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Zadeklarowana wartość nakładów inwestycyjnych to niemal miliard złotych, a liczba nowych miejsc pracy, ponad 200. – Przedsięwzięcie z pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego zarówno Konina jak i jego okolic. Tym samy powstanie ekosystem polskich poddostawców. Firma zobowiązała się też do współpracy z lokalnymi szkołami – dodała szefowa MPiT.

Jednym z tematów pojawiających się podczas Forum była kwestia polsko-brytyjskich relacji w kontekście brexitu. Minister Emilewicz zaznaczyła, że wraz z brexitem, polsko-brytyjskie partnerstwo wchodzi w szczególny okres. Zapewniła jednak, że więzi łączące oba kraje – historyczne, gospodarcze, międzyludzkie – są silniejsze niż jakiekolwiek trudności. "Wspólne dla naszych narodów są wolnorynkowe podejście do gospodarki czy świadomość konieczności rozwijania współpracy transatlantycznej" – podkreśliła.

Z kolei wiceminister przedsiębiorczości Marcin Ociepa podczas spotkania z ministrem Stuartem zwrócił uwagę, że w 2018 r. Wielka Brytania była trzecim największym partnerem handlowym Polski pod względem naszego eksport, za Niemcami i Czechami. "Mam nadzieję, że zbliżający się brexit nie będzie miał negatywnego wpływu na nasze relacje handlowe" – mówił wiceminister.

Organizatorami Forum były Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie. Forum jest jedynym z głównych wydarzeń organizowanych podczas obchodów 100. rocznicy nawiązania polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych.

Od lat systematycznie wzrasta wartość polsko-brytyjskich obrotów handlowych. W 2018 r. osiągnęły rekordowy poziom 19 mld euro (wzrost o 5 proc. r/r). W porównaniu z 2014 r. obroty towarowe wzrosły o ponad 28 proc.

Firmy brytyjskie zainwestowały w Polsce na koniec 2017 r. ok. 9,6 mld EUR (6. miejsce wśród największych inwestorów). To 4,8 proc. łącznej wartości kapitału zainwestowanego w Polsce. Wśród największych inwestorów znajdują się m.in.: The Royal Bank Of Scotland PLC, AVIVA Plc., Tata Steel International, AstraZeneca Rolls Royce, BP p.l.c., Shell Overseas Holdings Limited czy Tesco.

Wzrasta także liczba polskich firm inwestujących w Wielkiej Brytanii – są wśród nich krajowi czempioni, tacy jak Can-Pack, Comarch, Black Red White, Forte, Amica, Rec Global czy Colian.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.06.2019, 16:39
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii