Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Od 1 lipca przybyło niemal 150 tysięcy nowych użytkowników Profilu Zaufanego (PZ). Wielu z nich to rodzice składający wnioski o 500+, choć nie tylko. Profil Zaufany to wiele nowych możliwości. Warto go mieć.
Wniosek przez Internet to najszybszy i najprostszy sposób ubiegania się o świadczenie w programie Rodzina 500+. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej pieniądze wpłyną na nasze konto. Rodzice mogą składać elektroniczne wnioski od 1 lipca.
Trzy możliwości
"Składając online wniosek o 500+ mamy trzy możliwości. Pierwsza to prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Emp@tia. Druga – wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), trzecia – skorzystanie z bankowości elektronicznej" – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Wybierając opcje jeden i dwa, warto zacząć od założenia Profilu Zaufanego. Każdy rodzic powinien go mieć" – dodaje szef MC.
Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. W praktyce oznacza to, że dzięki niemu nie tylko złożymy wniosek o 500+, ale załatwimy też online szereg innych ważnych rodzinnych spraw. Jakie to sprawy?
Dzięki Profilowi Zaufanemu – bez wizyty w urzędzie – m.in.:
- złożysz wniosek o dowód osobisty (dla siebie i dzieci), jeśli go zgubisz – zgłosisz to w kilka sekund (właściciele e-dowodu mogą nawet zawiesić swój dokument na 14 dni),
- zgłosisz narodziny dziecka,
- zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziesz historię leczenia (swojego i dzieci),
- wystąpisz o odpis aktu stanu cywilnego, w tym aktu urodzenia.
A to nie wszystko! Mając Profil Zaufany i Internet zameldujesz się lub kogoś / wymeldujesz się lub kogoś, założysz działalność gospodarczą, a jeśli podejmiesz taką decyzję – również ją zawiesisz. Rozliczysz podatki, sprawdzisz historię pojazdu sprowadzanego z zagranicy czy liczbę swoich punktów karnych, wejdziesz na Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a tam znajdziesz m.in. informację, czy Twój pracodawca na pewno zgłosił Cię do ubezpieczenia, podpiszesz i wyślesz pismo ogólne do urzędu, dzięki któremu załatwisz... prawie wszystko!
Rodzicu, załóż PZ
Przekonani? Jeśli chcesz założyć Profil Zaufany, masz do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Druga – założenie PZ online, a później – w ciągu 14 dni – wizyta w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.
Opcja 1 – przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej
W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.
Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy, kto zdecyduje się na ten sposób założenia PZ, nie musi już potwierdzać ich osobiście w Punkcie Potwierdzającym.
Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.
Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.
Gotowe!
Opcja 2 – przez Internet, potwierdzając Profil Zaufany w Punkcie Potwierdzającym
Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl
Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.
Krok 3: po założeniu Profilu w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy (https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList).
W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich Punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także Ministerstwo Cyfryzacji.
Wszystkie informacje o Profilu Zaufanym znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl. Jeśli chcesz wiedzieć, z jakich e-usług możesz korzystać, już teraz wejdź na www.obywatel.gov.pl.
Z Profilu Zaufanego korzysta już niemal 4 miliony Polaków (3 934 817) w tym wielu rodziców, dołącz do nich już dziś.
O projekcie
Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ karo/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.07.2019, 15:16 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |