Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Fundamentem naszych dobrych relacji zawsze były stosunki międzyludzkie. W Mongolii mieszka wielu absolwentów polskich uczelni. Dziś są swoistymi ambasadorami Polski, z których możemy być dumni" – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych podczas konsultacji ze swoją mongolską odpowiedniczką Batmunkh Battsetseg.
Głównymi tematami spotkania były relacje dwustronne i sytuacja w regionie Azji Środkowej. Uwagę poświęcono również kwestiom współpracy gospodarczej. "Z uznaniem przyglądamy się dziś dynamicznemu rozwojowi mongolskiej gospodarki i dostrzegamy szansę ożywiania polsko-mongolskiej wymiany handlowej" – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang. Polska od kilku lat odnotowuje dodatnie saldo obrotów handlowych z Mongolią. W 2018 roku osiągnęły one poziom 60 mln EUR, z czego ponad 90% stanowił eksport z Polski.
Wiceminister Lang wziął także udział w Forum Biznesu Polska-Mongolia 2019 zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt firm z obu państw. Wiceminister Lang wspólnie z wiceprezesem PAIH Krzysztofem Sengerem wziął także udział w oficjalnej inauguracji Zagranicznego Biura Handlowego.
Ważnym instrumentem wsparcia polskiego biznesu na mongolskim rynku jest kredyt pomocy wiązanej udzielony w 2017 roku na kwotę 50 mln EUR w oparciu o umowę międzyrządową. Jednym z projektów zrealizowanych ze środków kredytu był zakup przez Mongolską Agencję Ratownictwa 14 wozów strażackich, które dostarczył polski producent. Wiceminister Maciej Lang dokonał symbolicznego przekazania sprzętu, który będzie służył w mongolskiej Państwowej Agencji Zarządzania Kryzysowego. O perspektywie realizacji kolejnych projektów w ramach obowiązującej umowy na kredyt pomocy wiązanej wiceminister Maciej Lang rozmawiał z wiceministrem finansów Mongolii Khurelbaatar Bulgantua.
W trakcie wizyty podsekretarz stanu Maciej Lang spotkał się z przewodniczącym mongolskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Amarjargalem Gansukhiem oraz z władzami miejskimi Ułan Bator. Odwiedził również Centrum dla Dzieci z Niepełnosprawnościami – pionierski w warunkach mongolskich projekt wspierający osoby z zespołem Downa, zrealizowany ze środków polskiej pomocy rozwojowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.07.2019, 18:43 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |