Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: A co Ty wiesz o programowaniu? (komunikat)

17.07.2019, 10:51aktualizacja: 17.07.2019, 10:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Z czym Ci się kojarzy programowanie? W jakich sferach życia może mieć zastosowanie? To tylko niektóre pytania, jakie zadaliśmy internautom i tym, którzy z Internetem nie są za Pan brat. Sprawdźcie, co odpowiedzieli.

Naszym zdaniem programowanie to jedna z ważniejszych kompetencji przyszłości. Byliśmy ciekawi, czy Polacy podzielają nasz pogląd i co sądzą o nauce programowania. Dlatego zapytaliśmy o zdanie internautów 18+ i osoby niekorzystające z sieci.

Oto wyniki badania, które przeprowadziliśmy w ramach projektu "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych"*.

Programowanie – czyli?

Co to jest programowanie i po co nam ono? Nasze pytania brzmiały nieco inaczej, ale mniej więcej chodziło nam o to, aby właśnie tego się dowiedzieć. Zacznijmy od skojarzeń.

Zarówno internautom, jak i osobom niekorzystającym z Internetu, programowanie kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem narzędzi do obsługi programów komputerowych, z tworzeniem aplikacji oraz z tworzeniem stron internetowych. Dobry trop!

Jeśli chodzi o obszar zastosowania umiejętności programistycznych – internauci wskazują tutaj przede wszystkim bankowość (68%). Dla 63% takim obszarem są także biznes, nauka i edukacja. 61% aktywnych online badanych wskazuje na usługi publiczne. Osoby niekorzystające z Internetu potencjał programowania dostrzegają przede wszystkim w bankowości, obsłudze urzędowej oraz biznesie.

Pełna zgoda

Niezależnie od tego, czy ktoś jest stale online czy nie korzysta z Internetu, zgadzają się w jednym – nauka programowania może przynieść korzyści dzieciom. Takiego zdania jest zdecydowana większość badanych internautów (82%) i ponad połowa (55%) osób niekorzystających z Internetu.

Starsi internauci (55-64 lat i powyżej 64 lat) akcentują korzyści miękkie płynące z programowania, takie jak nauka logicznego myślenia, świadome podejście do nowych technologii, rozwój kreatywności, nauka cierpliwości i wytrwałości. Dla młodszych internautów (18-24 lata, 25-34 lata) nauka programowania częściej wiąże się z praktycznymi aspektami, np. przewagą na rynku pracy.

Co ciekawe, im bardziej internauci deklarują, że nauka programowania może przynieść korzyści dzieciom, tym częściej postrzegają te korzyści w kategoriach świadomego podejścia do nowych technologii. W przypadku osób niekorzystających z sieci taką zależność można zaobserwować w przypadku nauki logicznego myślenia.

A czy Polacy chcą, aby ich dzieci uczyły się programowania? Tak. Taką wolę wyraziło 80% przebadanych przez nas rodziców-internautów oraz 55% osób niekorzystających z Internetu.

Wstąp do naszego Klubu

"Programowanie to kompetencja przyszłości. Pracujemy nad tym, by szansę na jej zdobycie miało możliwie najwięcej młodych Polaków, nie tylko z dużych miast, ale i mniejszych miejscowości" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "To m.in. dlatego w 16 miastach średniej wielkości uruchomiliśmy w zeszłym roku Kluby Młodego Programisty. Ich lokalizacje nie są przypadkowe. Wybraliśmy miejsca, gdzie oferta tego rodzaju zajęć nie jest tak bogata jak w dużych miastach" – dodaje szef MC.

Kluby Młodego Programisty to punkty warsztatowe, w których organizujemy bezpłatne zajęcia programowania. Działają w Nysie, Siedlcach, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Jaworznie (do kwietnia 2019 r. Żorach), Ostrowcu Świętokrzyskim, Ełku, Gnieźnie i Stargardzie.

Tylko przez pierwsze siedem miesięcy działania Klubów w bezpłatnych zajęciach wzięło udział ponad 20 tysięcy uczestników. Do października 2020 r. ta liczba się podwoi.

We wrześniu ruszamy z kolejną turą warsztatów. Wtedy też planujemy dni otwarte w Klubach Młodego Programisty.

Więcej o Klubach Młodego Programisty na www.klubmlodegoprogramisty.pl

To nie koniec naszych programistycznych aktywności – powoli zaczynamy przygotowania do tegorocznej, siódmej już, edycji CodeWeek – Europejskiego Tygodnia Kodowania. Myślcie nad inicjatywami, a inspiracji szukajcie na http://koduj.gov.pl/czym-jest-code-week/. Pamiętajcie też o zgłaszaniu Waszych aktywności na www.codeweek.eu/events

Koniecznie zajrzyjcie także na stronę www.koduj.gov.pl Znajdziecie tam gotowe scenariusze zajęć programowania, linki do bezpłatnych aplikacji i wiele innych pomysłów na spędzenie czasu w weekendy i wakacje.

Programowanie to frajda!

*W ramach pierwszego badania rocznego w projekcie "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" zrealizowaliśmy dwa badania, tj. badanie z internautami w wieku 18 i więcej lat oraz badanie z osobami niekorzystającymi z Internetu w wieku 45-64 lat. Pierwsze z tych badań zrealizowaliśmy techniką CAWI, natomiast drugie – z zastosowaniem techniki CATI. W ramach pierwszego z modułów zrealizowano 4985 wywiadów, zaś w ramach drugiego 1000 wywiadów. Badania koncentrowały się na czterech obszarach tematycznych dotyczących korzystania z Internetu, widzianych oczami internautów oraz osób niekorzystających z Internetu w wieku 45-64 lat w Polsce. Na obszary te składały się przede wszystkim: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w Internecie oraz programowanie. Zakres tematyczny wynikał z obszarów, których dotyczyły będą kampanie informacyjne promujące korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych. Badania zrealizowano w listopadzie i grudniu 2018 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ plp/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2019, 10:51
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ