Newsletter

PKP Cargo: Łączymy tradycję z nowoczesnością

25.07.2019, 12:17aktualizacja: 25.07.2019, 12:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PKP Cargo: Łączymy tradycję z nowoczesnością
PKP Cargo: Łączymy tradycję z nowoczesnością
Pokazy zabytkowych parowozów i historycznych składów pociągów stanowiły główną atrakcję „Parowozjady”, wielkiego święta miłośników kolei, które odbywa się w Chabówce już od 15 lat. „Planując kolejne inwestycje i zakupy taboru, nie zapominamy o naszych korzeniach” – powiedział Witold Bawor, członek zarządu do spraw operacyjnych w PKP Cargo S.A., spółki będącej współorganizatorem imprezy.

Chabówka słynie z założonego w 1993 roku Skansenu Taboru Kolejowego. Obiekt zarządzany obecnie przez PKP Cargo, przyciąga corocznie kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.

„Parowozjada” odbywa się w tu od 2005 roku. Impreza ma charakter pikniku dla fanów kolejnictwa. Centralnym punktem wydarzenia jest prezentacja zabytkowych pociągów. Oprócz tego w Chabówce odbywają się m.in. zawody drużyn maszynistów, pokazy obrządzania pojazdów oraz przejazdy historycznymi składami.

W tym roku publiczność mogła podziwiać 6 potężnych lokomotyw należących do skansenu oraz występujący ,,gościnnie” wiekowy parowóz, który przybył do Chabówki z innego muzeum kolejnictwa, oddalonego o prawie 500 kilometrów Wolsztyna.

„+Parowozjada+ to powód, by pomyśleć także o historii naszej firmy i jej wspaniałej tradycji – przyznał Witold Bawor z PKP Cargo. – Skansen w Chabówce jest jednym z najważniejszych tego typu miejsc w Polsce i Europie. Dzięki zgromadzonym tutaj eksponatom możemy prześledzić historię rozwoju kolejnictwa w naszym kraju” – podkreślił.

Przedstawiciel kolejowej spółki nawiązał też do przyszłości i przedstawił najnowsze plany firmy. „Realizujemy obecnie duży program inwestycyjny. Zakłada on zakup wagonów oraz nowoczesnych, wielosystemowych lokomotyw. Wszystkie one wspomogą znacząco park maszynowy PKP Cargo” – dodał Witold Bawor.

Skansen Taboru Kolejowego w swoich bogatych zbiorach posiada 51 parowozów, 25 sprawnych wagonów pasażerskich, 55 wagonów towarowych, 5 pługów odśnieżnych i wiele innych urządzeń. Ogółem zgromadzono w Chabówce 135 różnych zabytkowych pojazdów szynowych i urządzeń do pracy na kolei. W izbie pamiątek znajduje się także wiele eksponatów i materiałów piśmiennych, związanych z historią kolejnictwa.

Dogodna lokalizacja skansenu (przy samochodowej trasie Kraków – Zakopane oraz w sąsiedztwie węzła kolejowego) oraz jego rosnąca popularność sprawiają, że liczba odwiedzających Chabówkę rośnie.

„Aktualnie nasz skansen odwiedza 50 tysięcy osób rocznie” – powiedział Maciej Panasiewicz, naczelnik sekcji utrzymania i napraw taboru w Chabówce. Jednocześnie zwrócił on uwagę na jeszcze jeden powód rosnącej popularności tego miejsca. „Posiadamy tabor, który pochodzi z bardzo różnych okresów historycznych: począwszy od przedwojnia do lat 80.” – dodaje.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.07.2019, 12:17
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ