Newsletter

Firmy muszą oddać do ZUS blisko 5 miliardów złotych rozłożonego na raty długu

26.07.2019, 12:21aktualizacja: 26.07.2019, 12:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W pierwszym półroczu 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgodził się na rozłożenie należności z tytułu składek na raty dla blisko 2 mld złotych zadłużenia, a ok. 5 mld jest w trakcie spłaty – podał w piątek portal Prawo.pl.

Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z regulowaniem należności z tytułu składek, mogą występować do ZUS z wnioskiem o rozłożenie ich na raty.

"W 2018 r. dzięki układom ratalnym odzyskano ponad 1 mld złotych. Najczęściej korzystają z tego rozwiązania podmioty prowadzące działalność w zakresie handlu hurtowego i detalicznego, naprawy pojazdów samochodowych, przetwórstwa przemysłowego oraz budownictwa" – czytamy w artykule.

Jak tłumaczy rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, "naszym celem jest pomoc firmom – zależy na tym, aby przedsiębiorstwo dalej działało. Układy ratalne są dobre zarówno dla państwa, jak i dla firm. Osoby, które raz decydują się na raty, rzadko później mają problemy z opłacaniem składek".

Z danych ZUS wynika, że do połowy 2019 r. złożono ponad 36 tys. wniosków o rozłożenie długu na raty. Najwięcej było ich w marcu. Najczęściej wnioskują o to ubezpieczeni w dużych miastach: Krakowie, Gdańsku i w Warszawie.

ZUS podkreśla, że korzyści rozłożenia należności na raty, to: zawieszenie prowadzonego postępowania egzekucyjnego lub niewszczynanie i niewznawianie postępowań egzekucyjnych przez okres obowiązywania umowy w stosunku do należności objętych umową; zatrzymanie naliczania odsetek na dzień poprzedzający złożenie wniosku – w miejsce odsetek naliczana jest opłata prolongacyjna w wysokości 50 proc. stawki odsetek obowiązującej w dniu zawarcia umowy, a także możliwość otrzymania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, które jest niezbędne m.in. w sytuacji, gdy przedsiębiorca zamierza uczestniczyć w przetargu lub ubiega się o kredyt.(PAP)

dst/ joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.07.2019, 12:21
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ