Newsletter

Nauka i technologie

MPiT: nowe "zielone" inwestycje Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (komunikat)

26.07.2019, 18:28aktualizacja: 26.07.2019, 18:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

- Na dachu naszego ministerstwa powstanie jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie, a sam budynek zostanie poddany gruntownej termomodernizacji.

- MPiT aktywnie działa na rzecz upowszechnienia OZE i modelu prosumenckiego, czyli takiego, w którym każdy może produkować energię na własne potrzeby, magazynując jej nadwyżki w sieci dla potrzeb późniejszego wykorzystania. Takie jest zadanie naszego programu Energia Plus.

- Resort jest też zaangażowany w program Czyste Powietrze. Realizuje projekty związane m.in. z termomodernizacją dla najbardziej potrzebujących osób.

- MPiT chce dać dobry przykład innym. Dlatego rozpoczęliśmy nowe inwestycje w naszym budynku, które pozwolą w znaczący sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i koszty z tym związane. To też kolejna "cegiełka" w walce o lepszą jakość powietrza w Polsce – wyjaśnia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Panele fotowoltaiczne na dachu budynku ministerstwa

Produkcja własnej energii ma ruszyć jesienią.

Na początku sierpnia br. zostanie ogłoszony przetarg na dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych. Przedsięwzięcie uzyskało zgodę Konserwatora Zabytków. Przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej zostanie docieplony stropodach w celu zniwelowania strat ciepła w ramach jednego z zadań termomodernizacyjnych budynku ministerstwa. Do końca lipca ma być gotowy projekt budowlany, który będzie szczegółowo określał parametry instalacji oraz magazynu. Projekt zakłada wykonanie instalacji o łącznej mocy ok. 150 kWp (kilowatopików), składającej się z trzech mikroinstalacji po 50 kWp (kilowatopików), każda. Cała instalacja składać się będzie z 528 modułów o mocy 300 Wp (watopików) każdy.

Rocznie na dachu MPiT wytwarzane więc będzie niemal 7 % zużycia energii elektrycznej z 2018 r. Uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii [0,47 pln/kWh (kilowatogodzin) – cena energii + 0,20 pln/kWh(kilowatogodzin) – cena dystrybucji], rocznie generowana przez MPiT oszczędność dla podatników wynosić będzie ok. 100 tys. zł. Elektrownia słoneczna MPiT pozwoli zredukować emisję CO2 o ok. 120 ton rocznie, co przeniesie się dodatkowo na oszczędność w wysokości ok. 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawnienia do emisji CO2.

Termomodernizacja

Zmniejszeniu zużycia energii będą służyły następujące działania:

- wspomniane ocieplenie stropodachu,

- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,

- wymiana instalacji c.o. oraz modernizacja instalacji c.w.u. (ciepła woda użytkowa) polegająca na wykonaniu izolacji wszystkich poziomów c.w.u. i cyrkulacji w piwnicy, montażu nowej armatury i zaworów termostatycznych na cyrkulacji, montażu perlatorów i regulatora czasu pracy pompy cyrkulacyjnej. Realizacja zadania zakłada zmniejszenie zużycia wody o ok. 20 % i zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło na poziomie 40-50%,

- modernizacja oświetlenia w zakresie wymiany obecnych opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne. Modernizacja pozwoli osiągnąć oszczędności na zużyciu energii na poziomie 47 %,

- modernizacja układu wentylacji w salach konferencyjnych MPiT znajdujących się na parterze gmachu, od strony Placu Trzech Krzyży.

Łączne zapotrzebowanie na energię końcową spadnie rocznie o 60,18 %. Przeprowadzenie tej inwestycji pozwoli na uniknięcie rocznie emisji ok. 740 ton CO2. Zmniejszeniu ulegną też koszty eksploatacyjne: zakupu ciepła sieciowego - o ok. 65 % i koszty zakupu energii elektrycznej – o ok. 47 %.

Dotychczasowy bilans działań MPiT upowszechniających OZE w Polsce

- 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych.

- 13 stycznia 2019 r. nastąpiło ogłoszenie programu Energia Plus.

- 6 lutego 2019 r. Prezes Rady Ministrów powołał Międzyresortowy Zespół ds. ułatwienia inwestycji w prosumenckie OZE powierzając min. Jadwidze Emilewicz kierowanie pracami tego Zespołu. ·

- W kwietniu 2019 r. przygotowano pierwszy pakiet propozycji zmian wspierających prosumenckie OZE.

- 29 kwietnia 2019 r. nastąpiło ogłoszenie w MPiT Ekopożyczki PKO BP, która wspiera inwestycje gospodarstw domowych w instalacje fotowoltaiczne.

- 23 maja BGK ogłosił gwarancje kredytowe Biznesmax na instalacje fotowoltaiczne dla firm.

- 24 czerwca 2019 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza Pakiet Prosumencki.

- 19 lipca ustawę o OZE wraz z Pakietem Prosumenckim uchwalił Sejm.

Zdjęcia i video dostępne pod linkiem: https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/nowe-zielone-inwestycje-ministerstwa-przedsiebiorczosci-i-technologii

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.07.2019, 18:28
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii