Newsletter

ONZ: 70,8 mln ludzi na świecie zostało przymusowo wysiedlonych; to nowy rekord

31.07.2019, 13:33aktualizacja: 31.07.2019, 13:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uchodźcy Rohingya w Bangladeszu.© UNHCR/Andrew McConnell
Uchodźcy Rohingya w Bangladeszu.© UNHCR/Andrew McConnell
Prześladowania, konflikty lub przemoc tylko w 2018 r. doprowadziły do przymusowego wysiedlenia 13,6 mln ludzi; łącznie ich liczbę na całym świecie szacuje się na 70,8 mln, co jest nowym rekordem - podała agencja ONZ ds. uchodźców. PE wskazuje na potrzebę sprawiedliwej polityki azylowej w Unii i proponuje reformę systemu dublińskiego.

Parlament Europejski, który zyskał sobie opinię zaangażowanego obrońcy praw podstawowych i demokracji, przypomniał, że od listopada 2017 r. jest gotowy do rozpoczęcia negocjacji na temat zmiany zasad azylowych w UE. Unijne rządy nie były jednak w stanie wypracować stanowiska w tej sprawie.

W ocenie Parlamentu Europejskiego, napływ migrantów i osób ubiegających się o azyl do Europy w ostatnich latach ujawnił potrzebę sprawiedliwszej i skuteczniejszej polityki azylowej.

„Chociaż rekordowy napływ migrantów do UE w 2015 i 2016 r. zmniejszył się, ze względu na swoje położenie geograficzne i stabilność, Europa prawdopodobnie pozostanie miejscem docelowym dla osób ubiegających się o azyl i migrantów, w sytuacji mających miejsce konfliktów międzynarodowych i wewnątrzkrajowych, zmian klimatu i ubóstwa” – zaznaczył PE w komunikacie.

Według unijnej instytucji, aby zwiększyć gotowość do przyjmowania migrantów i osób ubiegających się o azyl oraz zapewnić większą solidarność i sprawiedliwszy podział odpowiedzialności między krajami UE, istnieje potrzeba reformy zasad azylowych UE, a w szczególności systemu dublińskiego.

Rozporządzenie dublińskie stanowi podstawę unijnego systemu azylowego. Określa ono państwo członkowskie UE odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. W listopadzie 2017 r., Parlament Europejski potwierdził mandat do międzyinstytucjonalnych negocjacji z rządami UE w sprawie reformy zasad dublińskich.

Parlament zaproponował, żeby państwo, do którego w pierwszej kolejności dociera osoba ubiegająca się o azyl, nie było już automatycznie odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o udzielenie azylu.

PE uważa, że osoby ubiegające się o azyl, które mają „rzeczywisty związek” z konkretnym państwem UE, powinny zostać przekierowane do tego państwa. Z kolei rozpatrywaniem wniosków osób, w przypadku których taki związek nie istnieje, powinny zajmować się wszystkie państwa członkowskie według sprawiedliwego podziału. Natomiast kraje odmawiające uczestnictwa w przekazywaniu osób ubiegających się o azyl mogłyby stracić unijne dofinansowanie.

Według PE należy też zwiększyć środki bezpieczeństwa, a z chwilą przybycia do UE wszystkie osoby ubiegające się o azyl powinny być rejestrowane wraz z kontrolą odcisków palców w odpowiednich bazach danych UE. Parlament wskazał ponadto, że konieczne jest umocnienie przepisów dotyczących małoletnich i przyspieszenie procedury łączenia rodzin.

Parlament Europejski stoi na stanowisku, że podstawowe prawa człowieka powinny obowiązywać nie tylko w UE, ale również poza jej granicami. Europosłowie regularnie zabierają głos, indywidualnie lub wspólnie, w sprawie kwestii związanych z prawami człowieka w innych państwach. Z uwagi na to, że prawa człowieka są uznawane za powszechne, reakcja jest taka sama, niezależnie od tego, czy do naruszenia dochodzi w Mjanmie (Birmie), oddalonej o 8 tys. km, czy na Białorusi, która graniczy z UE.

Walka o prawa człowieka przywiodła także do Parlamentu Europejskiego wielu wybitnych obrońców tych praw. Malala Yousafzai, pakistańska działaczka walcząca o prawo dzieci do nauki, jazydzkie kobiety więzione przez Państwo Islamskie w Iraku, lekarz z Demokratycznej Republiki Konga, więźniowie polityczni z Ameryki Łacińskiej - wszyscy oni zabrali głos w Parlamencie.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.07.2019, 13:33
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ