Newsletter

UE: bezrobocie w strefie euro najniższe od kryzysu - 7,5 proc.

31.07.2019, 18:03aktualizacja: 31.07.2019, 18:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wyrównane sezonowo bezrobocie w strefie euro wyniosło w czerwcu 7,5 proc. - podał Eurostat. To najniższy poziom od lipca 2008 r. Rok temu bezrobocie w eurolandzie sięgało 8,2 proc. W Polsce zgodnie z metodologią Eurostatu wynosiło 3,8 proc.

W całej UE poziom bezrobocia wynosił w czerwcu 6,3 proc. i nie zmienił się w porównaniu z majem. W zestawieniu z czerwcem ubiegłego roku odnotowano spadek wynoszący 0,5 punktu procentowego.

Dla unijnej "28" to najniższy poziom, od kiedy w styczniu 2000 r. rozpoczęto przedstawianie comiesięcznych raportów w tej sprawie. Mimo to Eurostat szacuje, że 15 mln 674 tys. kobiet i mężczyzn było w czerwcu tego roku bez pracy w UE, z czego 12 mln 377 tys. w strefie euro. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 1,205 mln osób w UE.

Spośród krajów członkowskich najniższy poziom bezrobocia odnotowano w Czechach (1,9 proc.) i Niemczech (3,1 proc.). Wynik poniżej 4 proc. miały też Węgry, Malta, Holandia, Wielka Brytania i Polska (3,8 proc.), która znalazła się na siódmym miejscu w zestawieniu.

Najgorzej pod tym względem sytuacja wyglądała w Grecji, gdzie stopa bezrobocia sięgała 17,6 proc., Hiszpanii (14 proc.) oraz we Włoszech (9,7 proc.) i Francji (8,7 proc.).

W porównaniu z ubiegłym rokiem poziom bezrobocia spadł w 24 krajach członkowskich. Nie zmienił się dwóch - w Polsce i Estonii. Wzrósł za to nieznacznie w Szwecji (z 6,3 do 6,4 proc.) i Luksemburgu (z 5,6 do 5,8 proc.).

Mimo najniższego poziomu bezrobocia od rozpoczęcia się kryzysu ponad dekadę temu, cały czas problemem pozostaje brak zatrudnienia dla młodych.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ndz/ kar/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.07.2019, 18:03
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ