Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
120 000 000 złotych - to kwota, którą przeznaczamy na nasz nowy projekt – "Internet dla każdego". Hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi pojawią się m.in. w parkach, na skwerach, dworcach, w domach kultury i bibliotekach.
Jeśli jeździcie po Polsce i szukacie dostępu do publicznego, otwartego i bezpłatnego Internetu, możecie mieć problem. Obecnie tylko 405 gmin w naszym kraju ma hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi. Statystycznie więc hotspot znajdziecie w jednej z sześciu odwiedzonych gmin. Mamy dobrą wiadomość - to się wkrótce zmieni. Na lepsze.
Prosty konkurs
Internet mobilny jest dla Polaków podstawowym sposobem dostępu do sieci. Wybieramy go ze względu na szybkość i łatwą dostępność.
"Polacy nie wyobrażają już sobie życia bez Internetu. Chcą mieć do niego szybki dostęp z każdego miejsca, niezależnie od tego czy mieszkają w mieście, czy na wsi. I my im to damy" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Dzięki naszemu projektowi na mapie Polski pojawi się kilkanaście tysięcy nowych hotspotów. A to oznacza szybki i bezpłatny dostęp do sieci nie tylko w urzędach, ale i w parkach, na dworcach, a nawet placach zabaw" - dodał szef MC.
Co zrobić, aby w Twojej okolicy pojawił się hotspot?
Wystarczy, że Twoja gmina weźmie udział w konkursie, który organizujemy wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. To nietypowy konkurs - nie przygotowaliśmy żadnego zadania, wystarczy samo zgłoszenie.
"Nasza inicjatywa jest skierowana do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci" - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. "W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura" - dodał szef MC.
Kilkadziesiąt tysięcy dla każdej gminy
Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie (bon) na budowę publicznych hotspotów na swoim terenie. Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.
Szacujemy, że dzięki tej inicjatywie na terenie naszego kraju pojawi 19 tysięcy nowych punktów z bezpłatnym WiFi.
"Nabór wniosków rusza 7 września 2019 r. Konkurs będzie prowadzony w trybie ciągłym do końca czerwca 2020 r." - powiedział Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. "Dokumenty konkursowe zostały skonstruowane tak, aby dało się je wypełnić możliwe prosto i szybko. Przychodzące wnioski będą weryfikowane na bieżąco, co przyspieszy proces zawierania umów" – dodał szef CPPC.
Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie konkursu. (https://cppc.gov.pl/po-polska-cyfrowa/po-pc-i-os/dzialania-1-1-wyeliminowanie-terytorialnych-roznic-w-mozliwosci-dostepu-do-szerokopasmowego-internetu-o-wysokich-przepustowosciach/nabor-wnioskow-popc-1-1-publiczny-internet-dla-kazdego/dokumenty-do-pobrania)
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ plp/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.08.2019, 17:26 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |