Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
"Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy się przyczynili do tego, że dzisiejszy kontrakt został zawarty. Bardzo dziękuję załodze Huty Stalowa Wola za świetną pracę. To jest rzeczywiście wielka sprawa, że do Wojska Polskiego trafiają te produkty" - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości podpisania umowy na dostawy Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych.
13 sierpnia w Hucie Stalowa Wola szef MON wziął udział w uroczystości podpisania umowy na dostawy 24 Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych dla kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych "Rak". Podpisana pomiędzy HSW S.A. i Inspektoratem Uzbrojenia umowa przewiduje dostawy w latach 2019-2020.
"To produkt należący do najlepszych w swojej kategorii. Jest to produkt związany z polską myślą techniczną. To produkt, który powstaje tu, w Hucie Stalowa Wola" - mówił po podpisaniu umowy minister Błaszczak.
Pojazdy będą służyć do zabezpieczenia logistycznego wykorzystywanych przez Wojsko Polskie moździerzy samobieżnych "Rak". Umożliwią przewóz amunicji oraz jej zmechanizowany załadunek i rozładunek. Wozy zostaną wyprodukowane przez wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakłady Huta Stalowa Wola S.A.
"Zawsze, kiedy jest to możliwe, staram się, aby zamówienia, które są składane przez Wojsko Polskie, trafiały do polskiego przemysłu zbrojeniowego. W przypadku artylerii, polski przemysł zbrojeniowy dysponuje odpowiednim potencjałem" - mówił minister. Szef resortu obrony zapowiedział również, że podjęto działania, które doprowadzą do podpisania kolejnych umów na dostawy Kompanijnych Modułów Ogniowych "Rak" dla Wojska Polskiego.
"Ta umowa nie jest ostatnią, którą będziemy podpisywać w stosunkowo niedługim czasie. Przed chwilą rozmawialiśmy z zarządem firmy. Rozpoczniemy działania, które mam nadzieję, że jeszcze w trzecim kwartale tego roku skończą się podpisaniem umowy w sprawie zamówienia kolejnych samobieżnych moździerzy +Rak+" - powiedział szef MON.
# # #
Artyleryjskie Wozy Amunicyjne (AWA) stanowią element Kompanijnego Modułu Ogniowego Rak. AWA jest oparty na samochodzie ciężarowym Jelcz 882.53, z dwuosobową opancerzoną kabiną. Kompanijny Moduł Ogniowy w docelowej konfiguracji będzie składać się z ośmiu M120 Rak i 4 Artyleryjskich Wozów Dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak. Dodatkowymi komponentami będą dwa Artyleryjskie Wozy Rozpoznania (AWR) i zaplecze logistyczne, złożone z trzech Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych (AWA), jednego Artyleryjskiego Wozu Remontu Uzbrojenia (AWRU) i Wozu Zabezpieczenia Technicznego (WZT).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ plp/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.08.2019, 18:09 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |