Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Władze wiedeńskiego lotniska przywiązują dużą wagę do ochrony klimatu. Międzynarodowy port lotniczy w Wiedniu jest w tej dziedzinie prawdziwym pionierem. Jak wynika z ostatniego raportu, od 2011 roku zużycie energii na lotnisku zostało zmniejszone o 40%, a emisja CO2 aż o 70%.
Celem portu lotniczego jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 do 2030 r., pomimo dalszego wzrostu gospodarczego. Aby osiągnąć ten cel, lotnisko konsekwentnie pracuje nad programem ekologicznym obejmującym:
- dalszą poprawę efektywności energetycznej,
- wykorzystanie źródeł energii wolnych od CO2,
- przejście na elektromobilność jako priorytet,
- rozszerzenie wykorzystania energii geotermalnej do ogrzewania i chłodzenia oraz rozbudowa systemu fotowoltaiki,
- zwiększenie wykorzystania transportu publicznego i rozbudowa linii kolejowej w kierunku Bratysławy,
- większe obciążenie finansowe głośniejszych samolotów - nowy model pobierania opłat z tytułu nadmiernego hałasu,
- zmiana systemów oświetleniowych na systemy LED.
Flughafen Wien AG posiada obecnie ponad 380 pojazdów elektrycznych w swojej flocie. Największy potencjał oszczędności paliwa i CO2 tkwi przede wszystkim w elektrycznej eksploatacji pojazdów użytkowych do celów przeładunkowych. W tym celu realizowanych jest obecnie kilka projektów: pojazdy gastronomiczne są stopniowo zastępowane przez pojazdy elektryczne. Testowana jest też przebudowa naziemnych agregatów prądotwórczych z generatorów wysokoprężnych na zasilanie akumulatorowe, a zakup ok. 40 elektrycznych autobusów pasażerskich jest finalizowany. Na ten projekt wiedeńskie lotnisko przeznaczy ponad 30 milionów euro do 2020 roku. Nowe pojazdy elektryczne powinny zmniejszyć zużycie oleju napędowego o co najmniej 1 mln litrów rocznie.
Ponadto w sierpniu br. na lotnisku zwiększona zostanie powierzchnia fotowoltaiczna do 23700 m2, a w przyszłości ma zostać jeszcze bardziej rozbudowana. Rocznie system produkuje około 1,8 mln kilowatogodzin, co jest równe rocznemu zapotrzebowanie na energię elektryczną około 600 gospodarstw domowych.
Systemy oświetleniowe zostaną wymienione na systemy LED, a nowe przepisy związane z opłatami za hałas powodowany przez głośne samoloty, mają zachęcić linie lotnicze, do kierowania do Wiednia cichszych maszyn.
Plan ekologiczny obejmuje także rozbudowę kolei z wiedeńskiego lotniska do Bratysławy, co znacznie zmniejszy ruch na autostradzie wschodniej. Zrównoważony rozwój jest też brany pod uwagę w kolejnych projektach budowlanych. Energia geotermalna, ogrzewanie i chłodzenie energią cieplną, odgrywają tu ważną rolę. Nie bez powodu Airport City Vienna było pierwszym parkiem przemysłowym w Austrii, który w 2014 r. otrzymał certyfikat ÖGNI dla zrównoważonego rozwoju nieruchomości.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.08.2019, 13:36 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes ING Banku Śląskiego: wyniki Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski nie są rewelacyjne PAP
„Wyniki pogarszały się przez okres ostatnich lat, teraz mamy do czynienia z pewną stabilizacją” - podkreślał prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, podczas dyskusji na temat wyników Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski.- 22.11.2024, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom