Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Przed nami i naszymi dziećmi ostatnie wakacyjne wyjazdy. Nie zepsujmy sobie letnich wspomnień przez niedopatrzenie. Wiele spraw możemy załatwić online, w tym te najważniejsze – związane z bezpieczeństwem. Sprawdźcie, jak to zrobić.
Każda wakacyjna podróż dziecka to dla wielu rodziców spory stres. Pakowanie, podróż autokarem, codzienne relacje z wakacyjnych przygód, a później niecierpliwe czekanie na powrót. Chcemy Wam tych nerwów oszczędzić. W związku z tym przygotowaliśmy kilka porad, które mogą w tym pomóc. Zaczynamy.
Sprawdź organizatora i autobus
Twoje dziecko za chwilę rusza na obóz lub kolonie? Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, by ten wyjazd się udał?
Rada numer 1: sprawdź organizatora wypoczynku. Jak to zrobić? Dowiedz się, czy organizator wyjazdu Twojej córki lub syna zarejestrował się w oficjalnej bazie organizatorów wypoczynku. Bazę znajdziesz w Internecie.
Sprawdź organizatora wypoczynku – baza.
Jeśli wybrany przez Ciebie organizator jest w bazie - możesz mieć pewność, że dostał zgodę na prowadzenie kolonii albo obozu i ten wypoczynek jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.
Rada numer 2: dojazd na wypoczynek. Dzięki e-usłudze „Bezpieczny Autobus” sprawdzisz, czy pojazd, którym będzie podróżowało Twoje dziecko powinien ruszać w trasę.- Jedyne, czego potrzebujemy, aby to zweryfikować to numer rejestracyjny autobusu. Kilka kliknięć i gotowe. Dane, które nam się wyświetlą są pewne – pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
A jakie to dane? Na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl, po wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu/autokaru, dowiesz się czy posiada on ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, badanie techniczne (wraz z informacją o terminie kolejnego), poznasz stan licznika i inne dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa. Znajdziesz tam także informacje, czy pojazd nie jest czasem oznaczony jako wyrejestrowany lub kradziony.
Dokumenty na ostatnią chwilę
Jeśli Wasze paszporty są nieważne, a jeździcie po UE – dzieciaki też powinny mieć dowody. Zawnioskujesz o nie od ręki – przez Internet.
Kluczowa sprawa nr 1 – załóż Profil Zaufany, jeśli jeszcze go nie masz. Kluczowa sprawa nr 2 – zrób dzieciom odpowiednie zdjęcia. A później wejdź na www.obywatel.gov.pl i sfinalizuj sprawę.
Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka.
- Jeśli mamy odpowiednie zdjęcie i Profil Zaufany załatwienie tej sprawy trwa kilka minut. Dokument, który odbierzemy po kilkunastu dniach będzie e-dowodem – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nowy dokument przyda nam się w trakcie wyjazdów zagranicznych. Z e-dowodem można korzystać z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Jak to możliwe? E-dowód to dokument z warstwą elektroniczną. To w niej zapisane są nasze dane, w tym zdjęcie biometryczne. Dzięki temu e-dowód to dokument podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W e-dowodzie jest też zapisana aplikacja ICAO.
Na koniec najważniejsze: ani za skorzystanie z e-usługi, ani za nowe dowody nic nie zapłacicie.
Czas na zdrowie
Wnioski o nowe dokumenty złożone, co by tu jeszcze załatwić? To może teraz pomyśl o zdrowiu. Do tej pory co prawda nie zdarzyło Wam się chorować na wyjeździe, ale to nie znaczy, że zawsze będziecie mieć tak dobrą passę. Rozwiązanie? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Ten mały kawałek plastiku może Cię wybawić z nie lada opresji finansowej. Dlaczego? Dlatego, że dzięki EKUZ Ty i Twoje dzieci możecie korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Od 1 czerwca tego roku karty wydawane osobom ubezpieczonym i opłacającym składki w NFZ są ważne 3 lata. To spora zmiana, bo wcześniej trzeba je było wyrabiać co rok. Karty wydawane dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, a także emerytom, są ważne 5 lat.
O EKUZ oczywiście możesz zawnioskować online. Tym razem zakładamy, że masz już Profil Zaufany. Co dalej?
Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl
1. Wybierz sekcję "Wyjazd zagranicę", a następnie: "Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)".
2. Wybierz opcję "Przez ePUAP".
3. Znajdź usługę odpowiednią dla Twojego wyjazdu (turystycznie/w celach edukacyjnych lub zarobkowo), a następnie kliknij "Załatw sprawę".
4. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego, gdzie będziesz mógł się zalogować.
5. Zaadresuj wniosek na wojewódzki oddział NFZ, odpowiedni dla miejsca Twojego zamieszkania.
6. Wypełnij wniosek i wybierz sposób odbioru karty – osobiście lub pocztą.
7. Jeśli to konieczne – dołącz dokumenty do wniosku (np. jeżeli uczysz się lub studiujesz, przygotuj skan legitymacji).
8. Podpisz i wyślij wniosek.
UWAGA! Zwykle na kartę trzeba czekać od 3 do 5 dni roboczych od wysłania wniosku. W okresie wakacyjnym może to trwać nieco dłużej.
Spokojnego wypoczynku!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.08.2019, 18:09 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |