Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Młodzi Polacy i Węgrzy dyskutują w Krasiczynie o kulturze, demokracji, historii i mediach

26.08.2019, 19:02aktualizacja: 26.08.2019, 19:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Zamek w Krasiczynie
PAP/ Zamek w Krasiczynie
W podkarpackim Krasiczynie rozpoczęło się w poniedziałek czterodniowe spotkanie młodych Polaków i Węgrów, którzy dyskutują o kulturze i dziedzictwie obu narodów, ale także o polityce czy mediach. To już druga edycja corocznego wydarzenia, które pod nazwą Uniwersytet Letni zorganizowane zostało przez Instytut Felczaka. Spodziewany jest udział około 200 osób.

Organizatorem spotkania młodzieży jest Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, powołany przez polski parlament w 2018 roku. Zadania Instytutu Felczaka to m.in.: pielęgnowanie polsko-węgierskich tradycji oraz propagowanie nauki języka, kultury i polsko-węgierskiej współpracy młodzieżowej, naukowej, oświatowej, kulturalnej, gospodarczej i sportowej.

Podczas czterodniowego wydarzenia na Zamku w Krasiczynie młodzież będzie przysłuchiwała się licznym debatom na temat demokracji, Unii Europejskiej, idei Trójmorza czy też dziedzictwa kulturowego Polski i Węgier. Uczestnicy zapoznają się z prezentacjami na temat obrazu Polaków i Węgrów w literaturze oraz wyników badań węgierskiej opinii publicznej na temat Polski. Nie zabraknie dyskusji o internecie oraz zjawisku fake newsów.

Uniwersytet Letni jest również okazją do obejrzenia filmów dokumentalnych i fabularnych oraz prezentacji książek, dotyczących problematyki istotnej dla obu narodów. Na wieczory zaplanowano koncerty i prezentacje tańców ludowych.

Gośćmi wydarzenia będą m.in. wicemarszałek Sejmu prof. Ryszard Terlecki i wiceprzewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego dr János Latorcai, jak również naukowcy i przedstawiciele administracji państwowej z obu krajów.

Patronem Instytutu jest Wacław Felczak (1916-1993), polski historyk, wybitny znawca tematyki węgierskiej i środkowoeuropejskiej, żołnierz polskiego Państwa Podziemnego, który w czasie II wojny światowej kierował ruchem kurierów pomiędzy Rządem RP na uchodźstwie a okupowanym krajem.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.08.2019, 19:02
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ