Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Miejsce zajmowane w światowym rankingu konkurencyjnych gospodarek jest zależne od ujęcia zarówno makro, jak i mikroekonomicznego i kompleksowo obrazuje instrumentalizm państwa: od działania instytucji państwowych, firm, po umiejętność nawiązywania kontaktów handlowych z innymi krajami. Działanie całego systemu oceniane jest w formie jednego efektu, czyli generowania przychodów.
W jaki sposób skutecznie wzmacniać pozycję państwa w tym zestawieniu rozmawiać będą goście Forum Ekonomicznego (3-5 września), w ramach panelu Konkurencyjna gospodarka kluczem do sukcesu na globalnym rynku. Do udziału w rozmowie zostali zaproszeni Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii, Grażyna Ciurzyńska, p.o. prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S. A., Antal Nikoletti, sekretarz generalny, Inicjatywa Środkowoeuropejska (Wegry), Thomas Lubeck, szef na Europę Środkową i Południową, Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), USA, Pedro de Lima z Portugalii reprezentujący Europejski Bank Inwestycyjny i Andriej Nieczajew, były minister Gospodarki i Finansów (Rosja).
Od wielu lat w rankingach konkurencyjności czołowe lokaty zajmuje ta sama grupa kilkunastu państw. Nietrudno dostrzec, że gospodarki ww. krajów są najbardziej rozpoznawalnymi producentami dóbr i usług na światowych rynkach. W niektórych kręgach panuje opinia, że „konkurencyjność nie jest ani rywalizacją, ani też grą o sumie zerowej i tym samym wszystkie kraje mogą wznieść się na wyższy poziom”. Dzisiaj na wskaźnik PKB naszej gospodarki wpływa między innymi sytuacja ekonomiczna w strefie euro, a zwłaszcza poziom gospodarczy głównych partnerów handlowych Polski. Wyniki polskiego eksportu, jak przewidują specjaliści, nadal będą pod presją negatywnych zjawisk w europejskiej gospodarce oraz napięć w globalnym handlu, takich jak np. wojny handlowe czy Brexit. Jak budować konkurencyjną gospodarkę? Czy krajom aspirującym do konkurowania z liderami uda się dogonić czołówkę i wejść do grona globalnych graczy? Co muszą zrobić dotychczasowi liderzy, by utrzymać swoją wysoką pozycję? O tym już niebawem podczas krynickiego forum.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.08.2019, 12:49 |
Źródło informacji | XXIX Forum Ekonomiczne Krynica-Zdrój 2019 |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT