Newsletter

Wojenna tragedia oczami dziecka

28.08.2019, 18:39aktualizacja: 28.08.2019, 18:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Wojna i ja” (1)
„Wojna i ja” (1)
Telewizyjna premiera historycznego serialu „Wojna i ja” w Polsce, Niemczech i Francji.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej na małe ekrany widzów z Polski, Niemiec i Francji trafia obsypany nagrodami historyczny, fabularyzowany serial dokumentalny „Wojna i ja”. Współautorami międzynarodowego artystycznego sukcesu niezwykle oryginalnej produkcji, opowiadającej o trudnym wojennym czasie z perspektywy europejskich dzieci, są polscy twórcy: zdjęcia efektowe do serialu powstały we Wrocławiu z użyciem figurek, makiet i modeli stworzonych przez łódzkich artystów.

Przez wiele dekad narrację o II wojnie światowej kształtowali wyłącznie dorośli, choć przecież najbardziej bezbronnymi ofiarami tych traumatycznych wydarzeń były dzieci. Wyreżyserowany przez Matthiasa Zirzowa 8-odcinkowy serial telewizyjny po raz pierwszy oddaje im głos, czerpiąc bezpośrednio z zachowanych historycznych źródeł, czyli dziecięcych pamiętników i biografii z lat 1938-1945. „Wojna i ja” (tytuł międzynarodowy: "Kids of Courage") śledzi losy chłopców i dziewcząt z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Norwegii, Czech, Polski i Niemiec, a kolejne odcinki podejmują temat życia w getcie, oblężenia Stalingradu, obozów zagłady czy Hitlerjugend.

O wyjątkowej artystycznej wartości międzynarodowej produkcji decyduje wysoki walor edukacyjny, przyjęcie osobistej dziecięcej perspektywy i ukazanie grozy wojny bez epatowania przemocą. To wynik połączenia scen aktorskich i oryginalnych materiałów dokumentalnych ze zdjęciami efektowymi na makietach. I właśnie za tę ostatnią część, zrealizowaną we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych, odpowiadają Polacy: producent TOTO Studio, przy wsparciu koproducenta EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Momakin, producenta wykonawczego i dystrybutora serii.

„Miniaturowe, zaprojektowane z największą dbałością o detal modele fiordów norweskich, getta w Częstochowie czy stepu w Kazachstanie to dzieło scenografki Agaty Gorządek – zdradza Katarzyna Gromadzka z Momakin. – Nad ich wykonaniem oraz przygotowaniem kilkunastu figurek w skali 1:16, prawie 40 w skali 1:35 i dziesiątek żołnierzyków w skali 1:72 miesiącami pracował zespół łódzkich artystów plastyków” – dodaje. Ich dzieło, a także zdjęcia Jana Pawła Trzaski stały się składowymi sukcesu serialu „Wojna i ja” potwierdzonego nagrodą dla najlepszego dziecięcego programu dokumentalnego na Niemieckim Festiwalu Mediów dla Dzieci GOLDENER SPATZ, Srebrną Walkirią na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych w Kętrzynie czy Białym Słoniem dla telewizyjnej produkcji roku dla dziecięcej widowni.

Polscy widzowie po raz pierwszy obejrzą serial „Wojna i ja” dzięki premierze w TVP ABC. Stacja emitować będzie osiem 25-minutowych odcinków codziennie o godz. 21:05, począwszy od dnia 1 września 2019 r., czyli 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tego samego dnia nadawanie serii rozpocznie francuski kanał ARTE. Dzień wcześniej, w sobotę 31 sierpnia, produkcja trafi na ekrany niemieckich telewizorów, a premierze na kanale KIKA towarzyszy objazdowa interaktywna wystawa „Wojna i ja. Wojenne dzieci 1939-1945”. Do 6 września w samym sercu Berlina, na Dorothea-Schlegel-Platz przy Friedrichstrasse spacerowicze mogą zajrzeć do trzech kontenerów, w których drobiazgowo odtworzono warunki życia młodych bohaterów serialu: Antona, Sandrine i Very. Ponadto jeszcze w tym roku serial zagości na ekranach polskich kin.

Kontakt prasowy:

Karolina Maciejewska

tel. kom. +48 794 390 045

e-mail: pr@momakin.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.08.2019, 18:39
Źródło informacji Momakin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ