Newsletter

MC: Forum Ekonomiczne w Krynicy: po pierwsze cyberbezpieczeństwo (komunikat)

05.09.2019, 08:52aktualizacja: 05.09.2019, 08:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Spotkanie z ministrami państw Unii Europejskiej i gośćmi ze Stanów Zjednoczonych, dyskusje na temat cyberbezpieczeństwa, 5G i e-usług – to najkrótszy opis drugiego dnia aktywności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego w polskim Davos.

Środa na Forum Ekonomicznym w Krynicy to przede wszystkim inauguracja pierwszego w historii tego wydarzenia Forum Cyberbezpieczeństwa. Minister cyfryzacji Marek Zagórski zaczął ten dzień od spotkania z ministrami państw Unii Europejskiej odpowiedzialnymi za cyfryzację oraz gośćmi z USA.

Od rana o 5G

Dyskusja dotyczyła wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przy wprowadzaniu sieci piątej generacji.

- Podejście do cyberbezpieczeństwa sieci 5G powinno być skoordynowane w całej Unii Europejskiej. Mimo że same działania mogą się znacząco różnić, gdyż sytuacja wyjściowa poszczególnych krajów jest inna, poziom bezpieczeństwa powinien być maksymalnie wspólny na terenie całej UE - mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Potrzebujemy partnerstwa opartego na solidarności i zaangażowaniu. Niezbędne jest współdziałanie w wymiarze europejskim i regionalnym. Dlatego przywiązujemy dużą wagę do wszelkich inicjatyw, które konsolidują wysiłki państw - dodał szef MC.

Pierwsze takie Forum

Zainaugurowane we środę - z inicjatywy m.in. Ministerstwa Cyfryzacji - dwudniowe Forum Cyberbezpieczeństwa to seria dyskusji i spotkań z udziałem ekspertów, praktyków i polityków zajmujących się tą tematyką.

- Cyberbezpieczeństwo to temat, który będzie coraz ważniejszy z każdym rokiem. W trakcie naszych dyskusji będziemy rozmawiać o tym, co zrobić, aby obywatele byli bardziej bezpieczni – powiedział podczas inauguracji Forum minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Szef MC wziął udział w m.in. panelu „Cyberbezpieczeństwo jako wyzwanie dla Europy”. Podczas dyskusji z przedstawicielami krajów unijnych i USA podkreślał, że w rozwoju nowych technologii najważniejszy powinien być człowiek. Marek Zagórski wskazał także wyzwania stojące przed Polską i innymi krajami.

- To budowa systemów instytucjonalnego, szybkiego ostrzegania, ale i budowanie świadomości użytkowników – powiedział szef MC.

Kolejne dyskusje, w których uczestniczył dotyczyły m.in. sojuszy technologicznych i e-administracji.

- Polacy nabierają zaufania do usług e-administracji. Wchodzą w tym zakresie na coraz wyższy poziom. Jest nim profil zaufany, z którego obecnie korzysta już ponad 4,2 miliona Polaków – powiedział Marek Zagórski w trakcie panelu „Obywatel w e-państwie – jak profesjonalnie budować e-administrację”. – Cyfrowa obsługa obywateli jest równie ważna co papierowa, a może i – z uwagi na wygodę – ważniejsza – dodał minister cyfryzacji.

W trakcie dyskusji na ten temat szef MC przypomniał, że w zakresie budowy chmury krajowej Ministerstwo Cyfryzacji silnie współpracuje z przedstawicielami biznesu. Efektem tej współpracy jest m.in. uchwała Rady Ministrów o Wspólnej Infrastrukturze Informatycznej Państwa.

Potrzebna świadomość

Kolejne środowe spotkanie z udziałem ministra cyfryzacji to dyskusja „Budowanie sieci komórkowej piątej generacji wyzwaniem cywilizacyjnym dla Polski u progu trzeciej dekady XXI wieku”.

- W ostatnim czasie wprowadziliśmy szereg zmian w przepisach, ułatwiając budowę sieci 5G. Likwidujemy bariery, koncentrując się przy tym na obniżeniu kosztów infrastruktury – przypomniał minister Marek Zagórski. Ponownie przy tym podkreślił, że w dyskusjach na temat 5G powinny dominować kwestie bezpieczeństwa.– Wpływ sieci piątej generacji na gospodarkę będzie praktycznie taki sam jaki ma zaopatrzenie gospodarki w energię – powiedział szef MC. – Mamy ambicję, aby pierwsze polskie miasto podłączyć do 5G pod koniec przyszłego roku. O tym, jakie to będzie miasto decydować będą operatorzy biorąc pod uwagę m.in. popyt na taką usługę – dodał.

„Cyberbezpieczeństwo przemysłu i infrastruktury krytycznej – czy jesteśmy przygotowani?” – to temat kolejnej dyskusji z udziałem ministra Marka Zagórskiego. W jej trakcie szef MC kolejny raz przypomniał o kluczowym znaczeniu podnoszenia świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa.

- Obecnie w Unii Europejskiej średni czas reakcji na incydent to aż 120 dni. To najlepszy dowód na to, że potrzebujemy ponadnarodowego, ogólnoeuropejskiego programu w tym zakresie – powiedział.

Cyfrowa ofensywa

Na marginesie obrad Forum Cyberbezpieczeństwa minister cyfryzacji spotkał się także z przedstawicielami państw Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowa dotyczyła współpracy w kwestiach bezpieczeństwa cyfrowego.

W Krynicy obecna jest również wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, która w środę wzięła udział m.in. w dyskusjach dotyczących sieci 5G oraz informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

- W społeczeństwie jest ogromna potrzeba cyfryzacji ochrony zdrowia. Staramy się wyjść tym potrzebom naprzeciw. Już dziś, dzięki profilowi zaufanemu możemy korzystać z m.in. Internetowego Konta Pacjenta – mówiła wiceszefowa MC.

Robert Kośla - dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa (DC) w Ministerstwie Cyfryzacji moderował natomiast dyskusję o wpływie Aktu o cyberbezpieczeństwie na gospodarki państw Unii Europejskiej.

- Akt o Cyberbezpieczeństwie to jeden z kluczowych dokumentów przyjętych w ostatnim czasie w Unii Europejskiej. Pozwoli wprowadzić jednolite standardy dotyczące certyfikacji produktów i usług cyfrowych w skali całej Wspólnoty – mówił dyrektor DC. – Dzięki temu nasi dostawcy i producenci będą uznawani w Europie bez dodatkowej weryfikacji. To także sygnał dla odbiorców, że dana usługa czy produkt spełniają wysokie normy – dodał Robert Kośla.

Uczestnikiem dyskusji była też Elżbieta Andrukiewicz z Instytutu Łączności.

W czwartek - ostatniego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy, który będzie jednocześnie drugim dniem Forum Cyberbezpieczeństwa, eksperci będą m.in. próbowali odpowiedzieć na pytanie „Czy Europa obroni się przed dezinformacją w cyberprzestrzeni?”. Inny panel dotyczyć będzie cyberrewolucji w kontekście przemysłu 4.0 i związanych z tym wyzwań dla sektora publicznego i prywatnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ plp/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.09.2019, 08:52
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ