Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: historyczna wizyta Ministra Edukacji Narodowej na Białorusi (komunikat)

16.09.2019, 16:12aktualizacja: 16.09.2019, 16:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MEN informuje:

W dniach 15-16 września br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przebywał z dwudniową wizytą na Białorusi. Jej celem była rozmowa z białoruskim ministrem edukacji Igorem Karpienko na temat nauczania języka polskiego oraz spotkanie z polskim środowiskiem oświatowym. To pierwsza obecność polskiego ministra edukacji od trzydziestu lat.

Minister Edukacji Narodowej rozpoczął wizytę w Grodnie od złożenia kwiatów na mogiłach Obrońców Grodna oraz przy Krzyżu Katyńskim. Następnie wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi. W jego trakcie wręczył tzw. bon pierwszaka, czyli tornistry z pełnym wyposażaniem dla uczniów klas I szkół w Grodnie, Wołkowysku, Baranowiczach, Lidzie i Mińsku.

"Jestem dziś z Państwem nie tylko, aby zapewnić Was, że zawsze mogą Państwo liczyć na Rzeczpospolitą. Jestem także dlatego, aby pokazać, że razem – Polacy w Ojczyźnie i poza jej granicami stanowimy wspólnotę, o której sile i atrakcyjności decyduje w znacznym stopniu jakość kształcenia i wychowania nowych pokoleń" – powiedział szef MEN witając uczniów i wychowawców.

W trakcie rozmów ze środowiskiem oświatowym skupionym wokół Związku Polaków na Białorusi rozmawiano o potrzebach i oczekiwaniach w zakresie organizacji i wsparcia nauczania języka polskiego na Białorusi. Minister edukacji wskazał, że niepokojące jest zmniejszanie oferty nauki języka polskiego w szkołach białoruskich. W tej sytuacji większego znaczenia nabiera aktywność szkół prowadzonych przez organizacje społeczne Polaków, w tym Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie.

Trudności, ale także przyszłe wyzwania były tematem dwustronnej rozmowy z białoruskim Ministrem Edukacji Igorem Karpienko. Minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że Polsce zależy na stworzeniu dogodnych warunków dla rozwoju oświaty mniejszości polskiej na Białorusi. Zwrócił się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz jej rozwoju, wychodzących naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Polaków tam mieszkających. Zwrócił również uwagę, że mniejszość białoruska w Polsce nie ma ograniczeń w zakresie możliwości podtrzymywania znajomości języka i kultury białoruskiej.

"Zależy nam także na umożliwieniu swobodnej realizacji przez podmioty z Polski projektów edukacyjnych skierowanych do polskiej mniejszości na Białorusi. Chodzi zwłaszcza o wyjazdy edukacyjno-wypoczynkowe dzieci i młodzieży do Polski, a także wyjazdy nauczycieli z Białorusi na kursy doskonalenia zawodowego" - podkreślił szef MEN.

Minister Piontkowski podziękował także za pozytywne zakończenie kwestii rekrutacji uczniów do I klasy szkół z polskim językiem nauczania w Grodnie i Wołkowysku. W ostatnich latach Ministerstwo Edukacji Narodowej wielokrotnie zwracało się do strony białoruskiej o przerwanie napotykanych trudności.

Ministrowie edukacji poruszyli również temat możliwości wspólnej realizacji projektów edukacyjnych. Na wzór konkursów wymiany młodzieży realizowanych przez MEN we współpracy z Litwą i Ukrainą, minister Dariusz Piontkowski przedstawił pomysł organizacji pilotażowego projektu pomiędzy młodzieżą z Polski i Białorusi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.09.2019, 16:12
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ