Newsletter

MC: Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie (komunikat)

19.09.2019, 21:01aktualizacja: 19.09.2019, 21:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Czym jest cyberbullying? Jak uchronić swoje dziecko, aby nie stało się ofiarą cyberprzemocy? A co zrobić, gdy odkryjesz, że Twój syn lub córka są sprawcami przemocy w sieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym poradniku. To lektura obowiązkowa dla każdego rodzica.

Autorką poradnika "Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie" jest Anna Borkowska, psycholog z Akademii NASK. Publikacja powstała w ramach kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK – "Nie zagub dziecka w dzieci". W premierowej prezentacji poradnika wziął udział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Interesuj się

"Współczesne dzieci i młodzież wychowały się i wyrosły w świecie z internetem. Nie znają innego. Dla nich funkcjonowanie online i offline niczym się nie różnią. Jako rodzice po pierwsze – musimy to zrozumieć, a po drugie – powinniśmy umieć się w tej rzeczywistości odnaleźć i odpowiednio reagować" – powiedział szef MC. "Chcąc zapewnić im bezpieczeństwo, musimy o nie zadbać po obu stronach komputera czy smartfona. W obu tych światach podchodzić do tego z taką sama uwagą i zaangażowaniem" – dodał Marek Zagórski.

Jak pokazują badania NASK od 7 do 11% polskich nastolatków jest ofiarą cyberbullyingu. To nie jest mała liczba. Te dane jednoznacznie wskazują, że niemal co dziesiąte dziecko jest dręczone w sieci. Ich rodzice często nawet o tym nie wiedzą. To także potwierdzają badania. Opublikowany w czwartek poradnik to świetna pomoc dla każdego opiekuna. W jednym miejscu znajdzie nie tylko wyjaśnienie kluczowych pojęć, ale i wiele porad.

"Cyberprzemoc to termin, który pojawia się w wielu kontekstach. Nie wszyscy rodzice mają tego świadomość, że to nie tylko obraźliwe wpisy, czy prześmiewcze zdjęcia. Jedną z jej form jest też wykluczanie i ignorowanie dziecka w np. mediach społecznościowych – powiedziała autorka publikacji" – Anna Borkowska z Akademii NASK. Jak przypomniała ekspertka, cyberprzemoc nie jest zjawiskiem wyizolowanym, nie dzieje się tylko w cyberprzestrzeni. Rzadko kiedy dziecko dręczone w internecie nie jest dręczone np. w szkole.

"Bardzo często cyberprzemoc idzie w parze z tradycyjną przemocą – offline. To dlatego tak ważna jest uważność rodziców, ich zainteresowanie i reakcja" – powiedziała psycholog.

Co zrobić?

Cyberprzemoc to zjawisko, które często dzieje się poza wzrokiem rodziców, w miejscach, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego – i dobrego ucznia, i tego, który na lekcjach radzi sobie nieco gorzej. I popularnego w szkole, i tego, który ma gorsze kontakty z rówieśnikami.

Co więc powinni zrobić rodzice, aby uchronić swoje dziecko? "Żeby pomóc, musimy wiedzieć, co się dzieje. Zaprzyjaźniajmy się z naszymi dziećmi w mediach społecznościowych, na tyle na ile na to pozwalają" – radzi Anna Borkowska, ekspertka Akademii NASK.

Kluczowa jest także odpowiednia reakcja rodziców. Rodzice dzielą świat na ten realny i wirtualny, korzystając często z argumentu: „nie przejmuj się, to tylko internet”. To błąd. Przemoc w internecie boli tak samo. Nasze dzieci są w pełni świadome tego, jak szybko zdjęcia, czy informacje rozchodzą się w sieci.

"Dzieciaki – ofiary cyberprzemocy często są przekonane, że będzie się z nich śmiał cały świat. Jedną z najgorszych reakcji rodziców jest umniejszanie temu, co dzieje się ich dziecku" – powiedziała Anna Borkowska.

Nasze dzieci są jednak nie tylko ofiarami, ale czasem i sprawcami cyberprzemocy. "Wzorowy, grzeczny uczeń w internecie potrafi być kimś zupełnie innym. Rodzicom często trudno w to uwierzyć. Powinni być jednak gotowi i na takie sytuacje" – przypomniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rozwiązanie? Bądźmy z dzieckiem razem, także w internecie.

I to dlatego hasło naszej kampanii, w ramach której powstał zaprezentowany poradnik, to "Nie zagub dziecka w sieci".

Nie daj im się zagubić

"Celem naszej kampanii jest zachęcanie rodziców do towarzyszeniu dzieciom w ich życiu online. Tak jak pytamy, jak było w szkole, na zajęciach pozalekcyjnych, czy na wycieczce – tak pytajmy, co słychać u nich w internecie" – radzi minister Marek Zagórski. "To oczywiste, że nawet w świecie realnym nie jesteśmy w stanie dostrzec wszystkiego. Jednak będąc razem z dziećmi jesteśmy w stanie zauważyć więcej" – dodał szef MC.

To niejedyna rada dla rodziców dzieci – ofiar i sprawców cyberprzemocy. Więcej informacji można znaleźć w poradniku "Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie" (załącznik) oraz na stronie www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

O projekcie

Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.09.2019, 21:01
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ