Newsletter

NCBR inauguruje program "Badania stosowane" w ramach Funduszy Norweskich i EOG i ogłasza pierwsze konkursy (komunikat)

23.09.2019, 16:40aktualizacja: 23.09.2019, 16:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NCBR informuje:

Nowe możliwości współpracy polskich innowatorów z norweskimi partnerami - NCBR inauguruje program "Badania stosowane" i ogłasza pierwsze konkursy

23 września Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zainaugurowało program "Badania stosowane" w ramach III edycji Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednocześnie ogłoszone zostały nabory do dwóch konkurów – POLNOR i POLNOR CCS. Łącznie na innowacyjne projekty realizowane w ramach programu jest w puli ponad 73 mln euro.

Głównym celem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Za koordynację wdrażania funduszy w Polsce odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Program "Badania" ma na celu poprawę wyników polskich badań naukowych, zarówno podstawowych, jak i stosowanych jako narzędzi służących rozwojowi społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy. Za komponent "Badania stosowane" (60 proc. całej alokacji programu) odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Najlepsze innowacje rodzą się z kreatywności, która jest efektem współpracy osób z różnych środowisk. Platformą do wymiany takich doświadczeń jest właśnie program „Badania stosowane”. Partnerami są w nich osoby z różnych krajów, co oznacza dodatkowe korzyści, bowiem wypracowywane projekty mają dzięki temu większy potencjał do osiągnięcia sukcesu na arenie międzynarodowej – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Fundusze Norweskie i EOG pozwalają od lat rozwijać międzynarodową współpracę na polu nauki. Program Badania jest jednym z 9 programów, które – jako Krajowy Punkt Kontaktowy – koordynuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Stanowi on kontynuację programu polsko-norweskiej współpracy badawczej, zrealizowanego przez NCBR w poprzedniej edycji Funduszy. Dzięki aktywnemu włączeniu sektora prywatnego w tej edycji Funduszy, Program może stać się mostem łączącym gospodarkę i badania – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Ponad 70 mln euro na polsko-norweskie innowacje

Łączny budżet programu wynosi 77,65 mln euro, z czego na finansowanie projektów badawczych wyłonionych w trybie konkursowym przeznaczonych jest 73,16 mln euro, w tym 6,6 mln na innowacyjne projekty w unikalnej formule IdeaLab. Ponadto kwota 11,7 mln euro wesprze badania w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS), a 5 mln euro ? na fundusz małych grantów dla kobiet-naukowców w stosowanych naukach technicznych. Program będzie zawierał również działania wspierające młodych naukowców w rozwoju ich kariery badawczej. Zasadniczym kryterium oceny w odniesieniu do wszystkich obszarów tematycznych będzie wartość naukowa projektu oraz innowacyjność rozwiązania. Założeniem Programu jest również wzmacnianie współpracy dwustronnej między Polską a Norwegią. Cel ten będzie wspierany za pośrednictwem Funduszu Współpracy Bilateralnej.

Od ponad dekady Norwegia i Polska współpracują w ramach Polsko-Norweskiego Programu Badawczego, który jest prawdopodobnie największym dwustronnym programem badawczym na świecie. Jesteśmy dumni z tego partnerstwa. Bardziej niż kiedykolwiek polegamy na nauce i jej osiągnieciach, aby tworzyć lepsze życie i rozwiązywać globalne wyzwania. Ten program w ramach Funduszy Norweskich stwarza platformę współpracy dla polskich i norweskich naukowców i wspiera ich w dostarczaniu nowej wiedzy z korzyścią dla nas wszystkich – mówi Olav Myklebust, Ambasador Norwegii w Polsce.

Pierwsze nabory już trwają

23 września ogłoszone zostały nabory do konkursów POLNOR i POLNOR CCS. POLNOR to konkurs główny na projekty bilateralne w ramach następujących obszarów: zdrowie i opieka społeczna; przemysł i technologie informacyjne; transport i klimat; żywność i zasoby naturalne; rozwój społeczny i gospodarczy; pojazdy bezzałogowe. Do rozdysponowania na granty projektowe jest blisko 50 mln euro. Pojedynczy projekt zgłoszony w konkursie może otrzymać dofinansowanie między 0,5 a 1,5 mln euro. Projekty mogą trwać maksymalnie 36 miesięcy, a najpóźniejsza data kwalifikowalności kosztów to 30 kwietnia 2024 roku. Z kolei POLNOR CCS to jeden z konkursów towarzyszących, którego tematyka skupia się wokół wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Budżet konkursu to ponad 11,5 mln euro.

Jednym z projektów, który uzyskał dofinansowanie w ramach poprzedniej edycji funduszy norweskich, jest ten zrealizowany przez Instytut Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Instytut Leków oraz partnera norweskiego: University of Tromso - The Arcitc University of Norway. Projekt PLATFORMex dotyczył rozszerzenia badań platformy akademickiej do poszukiwania związków o własnościach przeciwdepresyjnych.

Historia współpracy Instytutu Farmakologii PAN i Narodowego Instytutu Leków z partnerem norweskim - Uniwersytetem w Tromso, oparta jest na dwóch projektach[1], dotyczących stworzenia i zastosowania akademickiej platformy badawczej do odkrywania nowych potencjalnych leków, które z sukcesem wspólnie zrealizowaliśmy w ramach poprzednich edycji funduszy norweskich. Kolejna edycja programu to dla nas szansa na dalszy rozwój platformy i najbardziej obiecujących związków – mówi prof. Andrzej Bojarski z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk.

Nabory w konkursach POLNOR i POLNOR CCS będą trwać do grudnia 2019 roku. Partnerem NCBR w realizacji Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej jest Norweska Rada Badań (Research Council of Norway).

Więcej informacji o konkursach na stronie: www.ncbr.gov.pl/norwaygrants/pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ plp/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.09.2019, 16:40
Źródło informacji NCBR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii