Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: oświadczenie w sprawie strzelby z warszawskiej manufaktury Koczi i Jachimek oferowanej na aukcji w USA (komunikat)

27.09.2019, 13:28aktualizacja: 27.09.2019, 13:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

W związku z licznymi medialnymi doniesieniami dotyczącymi wystawienia na sprzedaż w jednym z amerykańskich antykwariatów strzelby z warszawskiej manufaktury Koczi i Jachimek resort kultury pragnie wyjaśnić, iż dubeltówka oferowana na aukcji w USA nie jest tożsama z bronią ofiarowaną do muzeum w 1918 roku przez Józefa Sobieszczańskiego i uznaną za stratę wojenną Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Analiza przeprowadzona przez ekspertów z Muzeum Wojska Polskiego pozwala stwierdzić, że na strzelbie oferowanej na aukcji, na listwie łączącej lufy, widnieje napis nabijany złotem, a nie brązem. Ponadto na końcu inskrypcji znajduje się nr 388 odnoszący się do adresu spółki Koczi i Jachimek (Krakowskie Przedmieście 40, numer hipoteki 388), natomiast w opisie egzemplarza z MWP o numerze tym nie ma żadnej wzmianki. Zaginiona w czasie wojny strzelba miała na blachach zamkowych nazwę firmy, tymczasem cecha ta nie występuje na zabytku wystawionym na sprzedaż.

Różnice w obu egzemplarzach widoczne są także gołym okiem. Strzelba warszawska posiadała osadę wykonaną z jasnego drewna, zaś egzemplarz z aukcji wyróżnia z kolei szlachetne drewno o ciemnej barwie, ma on także efektowny rzeźbiony dekor kolby i chwytu. Niezwykle istotną różnicę stanowią zamki: tylnosprężynowy w strzelbie z MWP i klasyczny w strzelbie wystawionej na sprzedaż. Broń z muzeum cechował fantazyjnie profilowany kabłąk spustowy, podczas gdy ta z aukcji ma kabłąk zwykły, owalny.

Należy również podkreślić, że oferowany zabytek posiada etui wraz z kompletem akcesoriów, a tymczasem w Muzeum Wojska Polskiego pozostało oryginalne puzdro po strzelbie stanowiącej polską stratę wojenną wraz z częścią oporządzenia.

Warto też dodać, że w literaturze przedmiotu od dawna wzmiankowany jest inny egzemplarz tej broni, znajdujący się w jednej z amerykańskich kolekcji prywatnych. Można przypuszczać, że to właśnie ten obiekt znalazł się na aukcji.

W świetle tych faktów uznanie oferowanej w Stanach Zjednoczonych broni za polską stratę wojenną, a co za tym idzie podjęcie działań restytucyjnych jest w tym przypadku bezzasadne.

Jednocześnie MKiDN pragnie podziękować wszystkim pasjonatom i dziennikarzom za czujność oraz uwrażliwienie na tematykę polskich strat wojennych i obywatelską postawę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2019, 13:28
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ