Newsletter

NASK: Startuje Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa 2019 (komunikat)

27.09.2019, 14:08aktualizacja: 27.09.2019, 14:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NASK informuje:

Dzezinformacja, BezpieczneWybory.pl i Cyberhigena

Startuje Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa 2019

Cyberhigiena i nowoczesne technologie, w tym związane z nimi wyzwania, np. fake newsy, to dwa tematy przewodnie tegorocznego Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – ECSM), który przypada w październiku. Inauguracja ECSM odbędzie się 30 września 2019 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. W tym dniu Minister Cyfryzacji Marek Zagórski z przedstawicielami NASK zaprezentuje raport o dezinformacji i akcję informacyjna BezpieczneWybory.pl.

Tegoroczny Europejski Miesiąc Bezpieczeństwa nawiązuje m.in. do tematu fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych w celu dezinformacji lub oszustwa m.in. poprzez media społecznościowe, które są coraz częstszym zjawiskiem w sieci. Jak wynika z badania internautów „Bezpieczne wybory. Badanie opinii o (dez)informacji w sieci”, dotyczącego dezinformacji i manipulacji w Internecie, przeprowadzonego przez NASK, ponad połowa ankietowanych (56,2%) spotkała się ze zjawiskiem dezinformacji w sieci. Najczęściej są to fake newsy (29,9 proc.), trolling (15,6%), fałszywe konta internetowe (14,9 proc.).

Ponad jedna trzecia internatów (37,1 proc.) nigdy nie sprawdza, czy informacje, które czytają w sieci, są wiarygodnie, również ponad 1/3 (37,8 proc.) czyni to sporadycznie. Jedynie co czwarty badany (25,2 proc.) zadeklarował, że dokonuje wery?kacji informacji stosunkowo często.

Z uwagi na swoją wieloaspektowość, zagrożenia związane z dezinformacją dotyczą nie tylko pojedynczych osób, ale i całego państwa oraz jego struktur, społeczeństwa oraz sposobu jego funkcjonowania i relacji społecznych, a także wpływają na politykę i biznes. W Państwowym Instytucie Badawczym NASK powstał właśnie raport na ten temat zatytułowany „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej. Państwo. Społeczeństwo. Polityka. Biznes”, który podejmuje tematykę wyzwań związanych z dezinformacją we wszystkich tych aspektach. W publikacji znalazły się artykuły przygotowane m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, CERT Polska czy Dyżurnet.pl.

- Dezinformacja wywiera wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia. Zwłaszcza w dobie trwającej cyfrowej rewolucji, zjawisko to osiągnęło niewyobrażalną wcześniej skalę. Dlatego jako instytut badawczy przygotowaliśmy publikację, która pomoże lepiej zrozumieć ten problem – mówi Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji NASK PIB.

Publikacja raportu to kolejny krok NASK w zakresie przeciwdziałania dezinformacji. W październiku 2018 r. we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji uruchomiono portal http://www.bezpiecznewybory.pl/. Przed tegorocznymi wyborami do Sejmu i Senatu będzie można zapoznać się z nim w nowej odsłonie. Znajdują się tam materiały adresowane do wyborców, komitetów wyborczych oraz mediów i organizacji pozarządowych. Za jego pośrednictwem można dowiedzieć się, jak weryfikować autentyczność profili społecznościach oraz wiarygodność informacji oraz jak zgłaszać przypadki nadużyć w Internecie.

"Nie jest tajemnicą, że okres przedwyborczy jest czasem, gdy takie zjawiska jak dezinformacja czy rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji się nasilają. Dlatego stworzyliśmy stronę, która podpowie obywatelom, jak na takie zjawiska reagować" – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Podczas kampanii wyborczej warto być szczególnie czujnym, jeśli chodzi o szkodliwe zjawiska w Internecie. Zgłoszenia nadużyć związanych z bezpieczeństwem użytkowników sieci przyjmuje zespół CERT Polska w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

Europejski Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – ECSM) to ogólnoeuropejska kampania, organizowana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Sieci i Informacji ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. Przez cały październik we wszystkich krajach członkowskich odbywają się wydarzenia, które podnoszą świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nowoczesnych technologii.

W Polsce kampanię po raz siódmy koordynuje NASK Państwowy Instytut Badawczy. W trakcie Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa odbywają się warsztaty, konferencje, kampanie i inicjatywy, które mają podnieść świadomość na temat cyberbezpieczeństwa i nowych technologii. Z założenia organizowane wydarzenia mają przestrzegać przed potencjalnymi zagrożeniami i promować odpowiedzialne korzystanie z sieci.

Do zgłaszania inicjatyw zaproszeni są wszyscy: przedstawiciele NGO, szkół czy małych i dużych firm, a także osoby prywatne. Pomysły na popularyzowanie nowoczesnych technologii i cyberbezpieczeństwa, w postaci np. wykładu o fake newsach czy warsztatów na temat bezpiecznego zachowania w czasie korzystania z sieci, można zgłaszać do ogólnoeuropejskiej inicjatywy na stronie http://www.bezpiecznymiesiac.pl/.

W tym roku Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa nawiązuje do dwóch zagadnień:

- cyberhigiena, a więc najprostsze działania, które powodują wzrost cyberbezpieczeństwa każdego z nas (np. systematyczna zmiana hasła i aktualizacja oprogramowania);

- nowoczesne technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI), czy Internet Rzeczy (IoT) oraz związane z nimi wyzwania, a także problematyka tzw. fake newsów.

Podczas poniedziałkowej inauguracji ECSM omawiana będzie edukacja w świecie nowoczesnych technologii, kompetencje cyfrowe i kompetencje przyszłości. W związku z tym do udziału w inauguracji zaproszeni są nauczyciele oraz pracownicy placówek edukacyjnych.

Uczestnicy wysłuchają wykładów, w tym wystąpienia „Trendy kształtujące edukację przyszłości i kompetencje cyfrowe obywateli w Polsce i na świecie – przegląd badań” Justyny Balcewicz, Zespół Analiz Strategicznych i Wpływu Nowoczesnych Technologii NASK. Odbędzie się też debata „Rewolucja cyfrowa – jakich kompetencji nam potrzeba?” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, NASK, Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Rejestracja gości jest możliwa pod adresem mailowym ecsm@nask.pl.

Konferencja prasowa Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego oraz przedstawicieli NASK rozpocznie się o godz. 9.30 (sala konferencyjna w BUW, s. 316). Zapraszamy!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ skib/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2019, 14:08
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii