Newsletter

MC: uwalniamy cyfrowy potencjał polskiej gospodarki (komunikat)

30.09.2019, 17:17aktualizacja: 30.09.2019, 17:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Jakie korzyści dla biznesu i administracji niesie gromadzenie i przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej? Co może zapewnić polskim przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną na globalnych rynkach? I jaką mogą odegrać rolę w tworzeniu europejskiej strategii jednolitego rynku cyfrowego? To podstawowe pytania, na które szukają odpowiedzi uczestnicy konferencji "Jednolity Rynek Cyfrowy – czas na swobodny przepływ danych: wolność, wzrost, (cyber)bezpieczeństwo Europy".

Konferencja w Warszawie odbywa się z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji we współpracy z działającą przy Komisji Europejskiej - Dyrekcją Generalną ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (KE DG Connect). Dwudniowe wydarzenie (30.09.-01.10) jest kolejnym z serii, po Brukseli, Paryżu, Rzymie, Wiedniu, Madrycie, Berlinie i Amsterdamie. Zarazem poprzedza listopadową konferencję podsumowującą prezydencję Finlandii w UE pt. "Gospodarka oparta na danych".

Swobodny przepływ danych

Według danych Komisji Europejskiej zaledwie 7% małych i średnich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej prowadzi sprzedaż w innych krajach. Z tego powodu 28 maja 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ram swobodnego przepływu danych nieosobowych w UE. Wprowadza ono szereg zapisów, dzięki którym wymiana handlowa na terenie wspólnoty będzie znacznie łatwiejsza. Formułuje również wobec branży ICT szereg obowiązków, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa danych oraz przejrzystości działania.

Przyczajony tygrys

Firmy i organizacje działające w Polsce i krajach Europy Środkowo Wschodniej mają dziś niepowtarzalną szansę na wywarcie istotnego wpływu na ostateczny kształt europejskich standardów. Mają one zostać przedstawione w listopadzie br. w Helsinkach a skutecznie wdrożone do 29 maja 2020 roku.

- Polski rząd od samego początku działań podjętych w kierunku zniesienia barier w rozwoju handlu elektronicznego w Europie brał aktywny udział w wypracowywaniu zasad, mających zagwarantować UE pozycję światowego lidera w gospodarce cyfrowej - powiedział Karol Okoński, sekretarz stanu w MC i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. - Zachęcamy do śmiałego korzystania z rozwiązań chmurowych i czerpania korzyści jakie niesie możliwość swobodnego przepływu danych – dodał.

Przeczytał też list od premiera RP skierowany do uczestników konferencji.

- Zapewnienie niepodzielnej unii cyfrowej jest możliwe jedynie przy realizacji zasady swobodnego przepływu danych nieosobowych – napisał premier Mateusz Morawiecki. – Jesteśmy zgodni, że swobodne przenoszenie danych nieosobowych, a także sposób organizacji dostępu do danych w Unii Europejskiej jest kluczowym elementem podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw – dodał szef polskiego rządu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.09.2019, 17:17
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ