Newsletter

UE przeznaczy 880 mln euro na modernizację polskich kolei

04.10.2019, 17:25aktualizacja: 04.10.2019, 17:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Europejska w ramach polityki spójności zatwierdziła dwa duże projekty dotyczące modernizacji polskiej sieci kolejowej oraz zwiększenia jej wydajności przewozowej i bezpieczeństwa. Wsparcie z unijnej kasy wyniesie 880 mln euro.

Oba projekty, których realizacja powinna się rozpocząć w styczniu 2023 roku, zapewnią promocję kolei jako czystego ekologicznie i konkurencyjnego środka ogólnokrajowego transportu - głosi komunikat KE.

"W pełni zharmonizowane połączenia kolejowe w ruchu pasażerskim i towarowym zwiększą spójność terytorialną Polski, zapewniając jednocześnie w dłuższej perspektywie lepszą jakość powietrza w kraju. To kolejna w polityce spójności historia z sukcesem" - oświadczył komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa Johannes Hahn.

Blisko 838 mln euro zostanie przeznaczone na modernizację liczącego 214,5 km długości południowego odcinka linii kolejowej nr 131, który łączy stację Chorzów Batory ze stacją Zduńska Wola Karsznice. Biegnąca z Chorzowa do Tczewa trasą przedwojennej magistrali węglowej linia nr 131 wchodzi w skład Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Na wspomnianym odcinku zostanie wymieniona nawierzchnia torowa wraz ze wzmocnieniem jej podłoża oraz zmodernizuje się lub na nowo wybuduje mosty i wiadukty, co zapewni skrócenie tam czasu przejazdu pociągów towarowych o 37 minut, a międzyregionalnych pasażerskich o blisko pół godziny.

Dodatkowe ponad 43 mln euro z unijnych funduszy pomoże w sfinansowaniu zakupu ponad 930 kolejowych platform kolejowych do przewozu kontenerów. Będą one obsługiwać 91 pokrywających cały obszar Polski połączeń między terminalami kontenerowymi - tak lądowymi, jak i morskimi. (PAP)

stk/ dmi/ ap/ pko/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.10.2019, 17:25
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ