Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji działa od 1993 roku. Aktualnie zarządza m.in. programami: Erasmus+, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży Eurodesk, Europass, eTwinning, Europejski Korpus Solidarności.
Fundacja organizuje konkurs EDUinspiracje MEDIA, w którym nagradza najciekawsze materiały dziennikarskie i publicystyczne dotyczące projektów realizowanych w ramach tych programów.
Wśród prac nagrodzonych w zeszłym roku sporo opisywało korzyści płynące z wyjazdu na popularnego wśród studentów „Erasmusa”. Jedną z dwóch równorzędnych pierwszych nagród zdobył wywiad opublikowany na łamach Dziennika Łódzkiego. Opisywał on historię Jana Kurzawskiego, specjalisty od badań obrazowych mózgu, który zainteresował się nimi podczas wymiany studenckiej w Norwegii. Dziś ma na swoim koncie udział w odkryciu nowego obszaru mózgu, odpowiedzialnego za widzenie peryferyjne.
Równorzędną nagrodę otrzymał tekst z toruńskiego dziennika „Nowości” opisujący uczniów ze Szkoły Podstawowej 27 w Toruniu, którzy w ramach programu Erasmus + przygotowali przedstawienie o lokalnych tradycjach związanych z wypiekaniem pierników. Zostało ono zarejestrowane i pokazane uczestnikom projektu „Let’s MYTH together”, w którym wzięło udział jeszcze pięć innych szkół z Bułgarii, Włoch, Portugalii, Litwy i Słowacji. Dzieci wymieniały się informacjami na temat tradycji regionów, w których mieszkają.
Opisane powyżej materiały przygotowali dziennikarze. W zeszłym roku nagrodzono jednak nie tylko osoby zawodowo zajmujące się pisaniem. Wyróżnienie w kategorii materiał prasowy otrzymał Tomasz Ordza, nauczyciel przyrody, biologii oraz chemii ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce. W czasopiśmie „Biologia w szkole” opublikował tekst „Randka z przyrodą” dotyczący realizacji programu eTwinning w jego placówce. Chodziło o ochronę różnorodności płazów w Polsce i na świecie.
W tegorocznej edycji termin zgłaszania i dostarczania materiałów upływa 20 października 2019 roku.
Prace do konkursu mogą zgłaszać dziennikarze, redakcje lub wydawcy w trzech kategoriach:
- tekst (druk tradycyjny lub publikacja internetowa),
- materiał dźwiękowy (rozpowszechniany w rozgłośniach tradycyjnych lub/i internetowych),
- materiał filmowy (rozpowszechniany w telewizji lub/i internecie).
Wydawca/redakcja może zgłosić nieograniczona liczbę prac, przy czym jeden autor maksymalnie trzy (po jednej z każdej kategorii).
W konkursie będą oceniane materiały, które zostały opublikowane bądź wyemitowane nie wcześniej niż 1 stycznia 2018 roku.
Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas Gali FRSE, w grudniu 2019 roku. Oprócz pamiątkowych statuetek oraz dyplomów przewidziano również nagrody rzeczowe w postaci tabletów.
Więcej na temat konkursu można przeczytać na stronie: http://eduinspiracje.org.pl/konkurs-dla-dziennikarzy/o-konkursie/.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.10.2019, 13:27 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |