Newsletter

MSZ: Inauguracja grupy roboczej ds. cyberbezpieczeństwa w ramach Procesu Warszawskiego (komunikat)

08.10.2019, 12:06aktualizacja: 08.10.2019, 12:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Temat cyberbezpieczeństwa jest jednym z najpilniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa na świecie, również na Bliskim Wschodzie" - powiedział minister Jacek Czaputowicz w Seulu podczas inauguracji grupy roboczej ds. cyberbezpieczeństwa, powołanej w ramach Procesu Warszawskiego.

W czasie spotkania uczestnicy dyskutowali na temat możliwości zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie poprzez zintensyfikowanie współpracy państw regionu na rzecz większej odporności na zagrożenia płynące z wirtualnego świata. Omówiono także aktualne zagrożenia i trendy związane z rozwojem aktywności w cyberprzestrzeni.

W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz podkreślił, że wielu aktorów na Bliskim Wschodzie rozwija zdolności do działania w cyberprzestrzeni, a ataki cybernetyczne zagrażają zbiorowemu bezpieczeństwu regionalnemu, zwiększają nieufność, niestabilność i ryzyko konfliktu. "Konieczna jest dyskusja na temat praw i obowiązków regulujących korzystanie z cyberprzestrzeni na poziomie regionalnym" - mówił minister, wskazując, że grupa może znacząco przyczynić się do zwiększenia odpowiedzialności państw w cyberprzestrzeni i położenia kresu praktyce bezkarności cyber-agresorów.

Minister wyraził także przekonanie, że spotkanie grupy roboczej stanowi okazję do perspektywicznej refleksji na temat sposobów wzmocnienia przez państwa infrastruktury bezpieczeństwa cybernetycznego i zwiększenia regionalnej stabilności cybernetycznej na Bliskim Wschodzie.

Spotkanie w stolicy Republiki Korei jest pierwszym z posiedzeń grup roboczych utworzonych podczas konferencji ministerialnej na rzecz pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, zorganizowanej w Warszawie w lutym bieżącego roku. Spotkaniu współprzewodniczyli: Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Robert Strayer, zastępca asystenta sekretarza stanu USA oraz Kim Gunn, ambasador ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Korei.

W posiedzeniu uczestniczył także zastępca dyrektora NASK Krzysztof Śliwicki, który poinformował o polskim systemie rozpoznawania zagrożeń w przestrzeni cybernetycznej oraz trendów w tym obszarze występujących w regionie Bliskiego Wschodu.

"Dyskusje podczas wydarzenia pokazały, że środowisko międzynarodowe pozostaje zaangażowane w rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa w tym regionie" – powiedział minister Jacek Czaputowicz. Wyraził przy tym zadowolenie, że już niemal 50 krajów, w tym zdecydowana większość państw członkowskich UE i krajów z regionu Bliskiego Wschodu, wyraziło chęć uczestnictwa w obradach grup roboczych.

W najbliższym czasie odbędą się posiedzenia kolejnych grup roboczych Procesu Warszawskiego: 10-11 października w Waszyngtonie spotka się grupa ds. praw człowieka, a 21-22 października w Manamie grupa ds. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego. Następnie w dniach 24-25 października w Warszawie odbędzie się spotkanie grupy ds. bezpieczeństwa energetycznego, a 14-15 listopada w Bukareszcie grupy ds. proliferacji pocisków balistycznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ skib/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.10.2019, 12:06
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ