Newsletter

MPiT: Kongres 590: podsumowanie dorobku MPiT i pomysły na przyszłość (komunikat)

08.10.2019, 18:52aktualizacja: 08.10.2019, 18:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

O stanie polskiej gospodarki, jej miejscu w świecie oraz wyzwaniach, jakie ją czekają w nadchodzących latach dyskutowali na dwudniowym Kongresie 590 w Rzeszowie przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu. Wśród nich także reprezentanci resortu przedsiębiorczości i technologii na czele z wiceministrem Markiem Niedużakiem.

- Dzisiaj jesteśmy już na takim etapie, że nie musimy ścigać się z naszymi sąsiadami z Europy Środkowo-Wschodniej o każdą inwestycję. Wybieramy te, za którymi idą wysokiej jakości miejsca pracy i które niosą największą wartość dodaną dla polskiej gospodarki, tak jak na przykład dotyczące elektromobilności. Takie inwestycje pozwalają nam wejść na wyższy poziom rozwoju – podkreślał wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak na Kongresie 590 w Rzeszowie.

Żeby tak się jednak stało potrzebne są kolejne działania służące rozwojowi gospodarczemu naszego kraju oraz wzmacnianiu współpracy świata nauki i biznesu. - Nadal powinniśmy kontynuować tworzenie różnego rodzaju ułatwień oraz przyjaznego otoczenia prawnego dla firm, szczególnie tych które się robotyzują i chcą wykorzystać rozwiązania przemysłu 4.0 jako szansę rozwojową dla swojego biznesu. Pod tym względem możemy się wzorować na tzw. azjatyckich tygrysach – postuluje wiceszef MPiT.

Czas podsumowań i wyzwań na przyszłość

- Rzeszów to dziś jedno z najważniejszych miejsc w naszym kraju, gdzie dyskutuje się o przyszłości polskiej ekonomii, o przyszłości Polski. Naszym najważniejszym celem jest teraz poprawa życia Polaków, zwykłych obywateli. Chcemy to osiągnąć poprzez dalszy rozwój polskiej gospodarki - powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas inauguracji Kongresu 590.

Przyszłość i stabilny rozwój Polski w kolejnych latach będzie zależał przede wszystkim od kreatywności pracowitości przedsiębiorców oraz kondycji prowadzonych przez nich, przede wszystkim mikro-, małych i średnich firm. W mijającej kadencji MPiT przygotował dla nich szereg rozwiązań prawnych, których nadrzędnym celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

- Pakiet MŚP to nasz sukces. Szczególnie cieszą mnie jednak dwa rozwiązania. Pierwsze to uznanie wynagrodzenia współmałżonka przedsiębiorcy za koszt podatkowy. Drugi zaś to likwidacja okresowych badań bhp dla pracowników biurowych. Ten przepis obejmuje ok. 5 mln osób zatrudnionych w blisko 1 mln firm - przyznał Marek Niedużak.

Wiceszef MPiT uczestniczył również w panelu poświęconym tzw. smart cities i tak je zdefiniował: - Są to miasta, w których dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, dobrze się żyje i pracuje. Ale dla nas oznacza to również więcej wyzwań natury prawnej. Tym bardziej, że prawo jest reaktywne wobec rzeczywistości – podsumował.

Podczas Kongresu 590 dyskutowano również o Konstytucji Biznesu i jej wpływie na swobodę prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. - Konstytucja biznesu przywraca zasady fair play w relacjach administracji z biznesem, które z natury rzeczy powinny zawsze obowiązywać. Dzisiaj, po 1,5 roku od jej wejścia w życie, widzimy już konkretne efekty: 300 tys. osób, które skorzystało z ulgi na start czy też większy odsetek firm, którym udało się utrzymać na rynku – podkreślał Mariusz Haładyj, współautor ww. rozwiązań, były wiceszef MPiT, a obecnie prezes Prokuratorii Generalnej RP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dka/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.10.2019, 18:52
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ