Newsletter

Finanse i technologia kluczem do transformacji circular economy

09.10.2019, 17:40aktualizacja: 09.10.2019, 17:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/P. Wrzecion (1)
PAP/P. Wrzecion (1)
W jesiennej rundzie aplikacyjnej programu Horizon 2020 na projekty w obszarze circular economy przeznaczono kilkaset milionów euro. Finowie zapraszają do współpracy.

„Polska, jako kraj z rozwiniętym przemysłem przetwórczym, wykorzystuje dużo materiałów, dlatego to kraj gdzie transformacja w kierunku circular economy może potencjalnie przynieść duże korzyści. Wierzymy, że warunkiem udanej transformacji są finanse i technologie, dlatego zaprosiliśmy dzisiaj przedstawicieli biznesu i nauki stosowanej, by pokazać, jakie są możliwości” - mówi Kirsi-Maarit Poljatschenko, dyrektor biura Business Finland na Europę Środkowo-Wschodnią.

Więcej szczegółów ujawnia Piotr Hajdecki, Polak zatrudniony w Business Finland: „Finowie przyjeżdżają z bardzo ciekawą i kompleksową ofertą. Dla firm produkcyjnych oferują możliwość współpracy R&D z fińskim centrum badawczym VTT, mającym zaawansowane prace, na przykład, w zakresie alternatyw dla plastików. Atutem VTT, jako partnera, jest doświadczenie w realizacji projektów w programie Horizon 2020”.

VTT zaprasza do współpracy

W warszawskim spotkaniu bierze udział Jussi Manninen, wiceprezes z VTT Technical Research Center of Finland. VTT to fińskie centrum badawcze, które jest potencjalnie atrakcyjnym partnerem dla polskich firm. Prowadzi zaawansowane prace na biomateriałami oraz ma doświadczenie w skutecznym aplikowaniu o środki z programu Horizon. Jussi Manninen pytany o możliwości dla polskich firm podkreśla, że: „Jest wiele potencjalnych obszarów współpracy między polskimi firmami i VTT - żeby wspomnieć tylko kilka: recykling materiałów, takich jak: plastiki i tekstylia, odzyskiwanie składników odżywczych z produktów ubocznych, design produktów czy ocena realizacji zrównoważonego rozwoju”. Maninnen wyjaśnił również, na czym taka współpraca mogłaby polegać: „Możemy wspólnie aplikować o środki z Horizon 2020 - mamy doświadczenie w aplikowaniu i realizacji projektów. Możemy też realizować prace badawczo-rozwojowe dla polskich firm”.

Co sądzą firmy i jak finansować projekty

Podczas wydarzenia, Anna Sapota z Rady ds. gospodarki o obiegu zamkniętym Konfederacji LEWIATAN przedstawiła stanowisko polskiego biznesu. Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Wojciech Deska z Europejskiego Banku Inwestycyjnego przedstawili możliwości finansowania transformacji cyrkularnej instrumentami oferowanymi przez ich instytucje. Mariusz Dzikuć, dyrektor rozwoju biznesu Grupy Forum przedstawił transformację cyrkularną w grupie energetycznej FORTUM.

Duże zainteresowanie polskiego biznesu

„Temat jest gorący. Zainteresowanie polskich firm przekroczyło nasze oczekiwania. Moim zdaniem świadczy to o dojrzałości strategicznej polskich firm, które chcą wykorzystać zmiany w otoczeniu konkurencyjnym na swoją korzyść, zyskać przewagę konkurencyjną. Zainteresowanych, którym nie udało się zarejestrować na wydarzenie, zapraszamy do biura Business Finland” - podsumowuje Piotr Hajdecki, senior advisor w Business Finland.

Finlandia to jeden z globalnych liderów transformacji circular economy. W 2016 jako pierwszy kraj na świecie opublikowała krajową mapę drogową w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Fińska agencja SITRA prowadzi unikalną bazę danych rozwiązań cyrkularnych. Circular economy jest jednym z ważnych tematów trwającej prezydencji Finlandii w Radzie Unii Europejskiej.

Więcej: https://eu2019.fi/en/backgrounders/circular-economy

KONTAKT:

Piotr Hajdecki,

Senior Advisor, Business Finland

tel. kom. +48 508 983 253

e-mail: piotr.hajdecki@businessfinland.fi

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.10.2019, 17:40
Źródło informacji Ambasada Finlandii
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ