Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W czasie 15 lat obecności w UE nasz kraj otrzymał 163 mld EUR z kasy wspólnoty, natomiast my wpłaciliśmy do niej ok. 53 mld EUR. Polska ma zatem dodatnie saldo rozliczeń z UE, które wynosi ok. 110 mld EUR. Zestawienie transferów pieniędzy między Polską a Unią Europejską (od maja 2004 r. do końca marca 2019 r.) opublikowało Ministerstwo Finansów.
Jednym z największych beneficjentów pomocy unijnej była Grupa PKP. Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński powiedział, że nie zawsze fundusze unijne były wydawane prawidłowo. „Ostatnie lata to jest zupełnie inna perspektywa” – stwierdził, odwołując się realizacji wartego 70 mld zł Krajowego Programu Kolejowego - największego programu inwestycyjnego w historii polskiej kolei.
„Jesteśmy liderem w zagospodarowaniu tych środków. Co więcej myślimy już o nowej perspektywie, mamy przygotowane projekty i programy, aby już dziś wiedzieć na co wydamy fundusze, które w przyszłości otrzymamy” – zaznaczył Krzysztof Mamiński.
„Polska najwięcej korzysta z unijnej polityki spójności, która obejmuje m.in. infrastrukturę, ochronę środowiska, kapitał ludzki, i na którą przeznaczone jest ok. 1/3 budżetu UE (ok. 350 mld EUR) ” – mówił Filip Skawiński, analityk w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Dodał, że z tych środków jest w naszym kraju realizowanych ponad 200 projektów. „Mimo, że skala tego zadania jest tak ogromna, to Polska ma bardzo niski procent nieprawidłowości i jest stawiana w czołówce europejskiej jako przykład państwa, które dobrze sobie radzi z wydawaniem tych pieniędzy, o czym świadczą widoczne, wymierne korzyści” – zaznaczył ekspert.
W opinii Skawińskiego „naturalną tendencją jest to, że pieniędzy z UE będzie w przyszłości mniej”. Wyjaśnił, że wynika to z założeń polityki spójności, dotyczących wyrównywania poziomu miedzy państwami nisko- i wysokorozwiniętymi. „Polska dogania najlepiej rozwinięte gospodarki europejskie w sposób bardzo efektywny i to jest właśnie jeden z powodów tego, że otrzyma z tej puli mniej pieniędzy” – wyjaśnił przedstawiciel KE.
Zdaniem prezesa Mamińskiego, aby mieć wpływ na prawo stanowione w Unii i wydawane przez UE dyrektywy „należy po prostu być tam na miejscu”. Według niego inaczej łatwo przegapić moment, kiedy można coś korzystnego wygrać, np. dla polskich firm, czy dokonać jakiejś istotnej zmiany w tworzonych na co dzień przepisach.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.10.2019, 18:16 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Raport Santander TFI: Polacy coraz więcej inwestują, ale ich cele i wartości warunkuje przynależność pokoleniowa PAP
Pozytywne emocje i dobra zabawa z jednej strony, rozsądne i przemyślane decyzje z drugiej. Polaków inwestujących swe środki na rynku cechuje, w zależności od daty urodzenia, cała gama odmiennych oczekiwań oraz celów. Banki i instytucje finansowe muszą uwzględniać tę różnorodność przy opracowywaniu produktów, usług i kanałów komunikacji odpowiednich dla każdego pokolenia klientów. Cel jest wspólny: wzrost liczby inwestorów indywidualnych, ponieważ w Polsce, patrząc na nasze PKB, inwestycji i inwestorów powinno być kilkakrotnie więcej - mówi Marcin Groniewski, prezes zarządu Santander TFI S.A.- 04.07.2025, 09:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Nowa biała księga poświęcona przyszłości płatności i powstaniu sieci płatniczych czwartej generacji
- 04.07.2025, 08:59
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Holcim Polska przejmuje nowoczesny zakład wełny skalnej i rozwija ofertę rozwiązań izolacyjnych
Holcim Polska ogłasza finalizację przejęcia nowoczesnego zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Wykrotach na Dolnym Śląsku, specjalizującego się w wytwarzaniu wełny skalnej. Przejęcie obejmuje również działalność dystrybucyjną prowadzoną na rynku krajowym i wybranych rynkach europejskich.- 04.07.2025, 08:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Holcim Polska
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ