Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przed uczestnikami postawiono dwa wyzwania związane z prywatnością i bezpieczeństwem w sieci. Stworzenia zadań dla programistów podjęli się partnerzy imprezy - Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.
W wyzwaniu NASK należało zaprojektować aplikację na smartfony wykorzystującą rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa wdrożone w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). ARP postawiło przed uczestnikami zadanie opracowania wtyczki do przeglądarki internetowej kontrolującej zjawisko profilowania użytkowników w sieci.
Po 24-godzinnym maratonie kodowania jury konkursowe wyłoniło zwycięzców. Główną nagrodę (30 tys. zł) zdobył zespół „TylkoSpokójNasUratuje”, który zaprojektował aplikację VPN trudną do usunięcia przez użytkownika oraz wtyczkę do przeglądarki filtrującą śledzenie aktywności w sieci. Wyróżnienia (po 10 tys. zł) przyznano ekipom „Brutus Security” oraz „Gumisie”.
„Chcemy, żeby cyberbezpieczeństwo było naszą polską specjalnością, byście mogli wykazywać się nie tylko w hackathonach, ale również w pracy dla rządu czy we współpracy międzynarodowej” - deklarował, wręczając główną nagrodę zwycięzcom, minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Jak podkreślił wiceprezes firmy Proidea Maciej Ryś, współorganizator Hackathonu 590, poziom przedstawionych przez uczestników rozwiązań można poznać po możliwości ich praktycznego wdrożenia.
„Projekty przedstawione przez uczestników Hackathonu 590 Gold Bug Trophy są bardzo ciekawe, ale przede wszystkim sensowne. Rzeczywiście mogą przynieść poprawę poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni” - wyjaśnił.
Jak tłumaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski, wiele rozwiązań stosowanych obecnie w cyfrowej administracji miało swój początek właśnie w maratonach programistycznych. Jako przykład podał projekt eObywatel.
„Sektor publiczny nie ma monopolu na rozwiązywanie wyzwań wagi państwowej. Dlatego naszym celem jest stworzenie miejsca do współpracy z rynkiem młodych i zdolnych programistów” - przekonywała dyrektor GovTech Polska Justyna Orłowska.
W ramach platformy dostępnej już na stronie https://konkursy.govtech.gov.pl powstanie również docelowo sklep z aplikacjami dla administracji publicznej.
„Administracja publiczna ma kłopot z pozyskaniem młodych zdolnych ludzi. Często przegrywa wyścig płacowy z dużymi koncernami. Chcemy jednak pokazać, że potrzebujemy innowacyjności i nowych pomysłów. Zapewniamy przy tym swego rodzaju piaskownicę i możliwość eksperymentowania dla programistów” - podkreślał wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju, Dariusz Śliwowski.
„Przez stosunkowo niską na tle innych krajów zdolność do akceptowania ryzyka sami sobie stawiamy bariery w rozwoju” - przekonywał Śliwowski.
Hackathon 590 Gold Bug Trophy odbył się w ramach Kongresu 590 zorganizowanego w Jasionce pod Rzeszowem w dniach 6-7 października 2019.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.10.2019, 15:02 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE